2022-06-16, 16:40
  #167329
Medlem
DirtyDiggerNicks avatar
1.
Då är vi överens igen. Alla punkterna behöver inte räcka för nackskott.
Vi plockar bort en punkt för Ukraina (den att utlänningar fått kontrakt och ingår i reguljära styrkor)
Men då du gnyr och gnäller så mycket om att vara konsekvent så tar vi bort en punkt för Ryssland (den att Wagner mercenarys är ryssar som är en stridförande part). Då är det 4 av 5 i båda leden och lika rätt eller fel att Wagners får nackskott som om amerikaner får det.

Jag har en åsikt om att det inte är speciellt nice med avrättningar generellt, men jag driver poängen att tillfångatagna ur international legion och Wagners har ungefär samma status ur ett logiskt och moraliskt perspektiv.

2.
Citat:
Ursprungligen postat av barkie
där har du dum förklarat dig något oerhört.
All så om man sär skriver så är man lite dum are än resten av be folk ningen.

Sjukt kul att du särskrev just dumförklara.
Citera
2022-06-16, 16:40
  #167330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Per-Olof.H
Flikar in och hoppas det är ok..!?
Allt talar för att det bara är Ryssland som inte springer omkring som yra höns.
Dom sa tydligt "avnazifiera och avväpna" och det är vad dom har gjort hela tiden (vad jag förstår).
Antar att om målet hade varit att göra en P-plats så hade det skett för länge sedan.

Ja, putain har vitt, brett och "tydligt" talat om att "avnazifiera", men hen (och sycophanter med lavrov i spetsen) sade också "tydligt" att de inte hade någon som helst avsikt att inleda anfallskrig mot Ukraina, söka invadera landet och slakta dess befolkning, till de de facto gjorde just det...

However, OM nu "nazister" i Ukraina utgör ett problem så kvarstår frågan VARFÖR den psykotiske dvärgen i kreml INTE har "avnazifierat" wagner gruppen? wagner gruppens führer, dmitry utkin, tillika bästa kompis med den psykotiske dvärgen i kreml, synes ju vara "nazist", eller hur?
https://en.respublica.lt/signs-of-neo-nazi-ideology-amongst-russian-mercenaries

Är nazisterna i wagner gruppen "bra" nazister då de understödjer den psykotiske dvärgen i kreml?

"It is variously described as a private military company, a network of mercenaries, or a de facto private army of Russian President Vladimir Putin."
https://en.wikipedia.org/wiki/Wagner_Group
Citera
2022-06-16, 16:40
  #167331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Per-Olof.H
För den som vill förstå istället för att hitta på..
(orkar inte svara på allt trams separat)


Med fakta på plats är historian en annan, så innan du blir för upprörd, låt oss ta det här logiskt. Om du tror att Ryssland förlorar, så beror det förmodligen på att du har två förutfattade meningar:

1- Ryssland har bråttom och om kriget ännu inte har tagit slut, då måste de förlora. Fel, eftersom ryssarna vet att sanktionerna mot dem kommer att kvarstå under lång tid så är de inte motiverade att snabbt avsluta kriget. Dessutom har livet i Ukraina praktiskt taget stannat, så ju längre kriget pågår, desto svagare blir Ukraina, inte Ryssland. Dessutom verkar Rysslands strategi löna sig, för i Europa fortsätter olje- och gaspriserna att att stiga. Dessutom siktar ryssarna på att ta hämnd på Nato och Europa: Ju längre kriget pågår, desto högre blir den ekonomiska kostnaden för Europa vilket skapar sprickor inte bara i Europa, utan även i Nato. Redan idag skapar den rekordhöga inflationen spänningar inom Europa. Föreställ dig hur illa det kommer att bli om energipriserna fortsätter att stiga tillsammans med brist på spannmål, metaller och annan rysk export, eller halvledare från Ukraina. Till skillnad från Europa har Ryssland all olja, gas, spannmål, gödningsmedel, stål, aluminium, nickel, kol, matolja som det någonsin kommer att behöva och medan Europa kommer att drabbas hårt när priserna går upp, kommer Ryssland att le glatt på andra sidan gränsen.

2- "Ryssland måste ta Kiev och andra stora städer för att vinna kriget". Västvärlden sätter i princip upp Rysslands mål och mäter sedan dess framsteg mot dessa mål istället för att mäta mot Rysslands egna mål, vilket du måste hålla med om är en slags skruvad logik. Ryssarna sa att de aldrig ville ha ett regimskifte, tvärtom sa de dag 1 att de inte försöker störta den nuvarande ukrainska regeringen. Detta är ganska smart eftersom de behöver en folklig regim för att gå med på de smärtsamma eftergifter de kräver för att stoppa kriget. Om ryssarna verkligen ville ta Kiev med 3 miljoner innevånare borde de ha attackerat med full styrka istället för att använda bara 40 000 soldater vilket är färre än de ukrainska styrkorna som försvarar Kiev. Det var Hitlers misstag när han attackerade Sovjetunionen 1941 -istället för att attackera Moskva med all kraft skickade han sin invaderande armé stridande på tre fronter samtidigt? Genom att Ryssar läser och kan historia, kan man anta att de alltför väl fattar att om de behövde ockupera Kiev och göra sig av med den nuvarande regimen, så skulle de ha varit tvungna att slå med åtminstome 3 ggr mankraft av försvararna. Så i grund och botten distraherade ryssarna ukrainarna till att tro att det var här deras huvudsakliga mål. Men det var det uppenbarligen inte. Ryssarna höll en 40 km lång militärkolonn nära Kiev bara för att hålla alla fokuserade på Kiev medan de förstörde den ukrainska militär- och försvarsindustrin någon annanstans. Kort sagt, ryssarnas agerande på plats och deras ord o handling indikerar att de aldrig ville ockupera Kiev, men av någon anledning verkar västvärlden veta bättre än ryssarna vad ryssarna verkligen ville. Det gäller alla andra större städer som ryssarna omringar. Det är tydligt att de inte har för avsikt att bryta sig in i dem, utom de som de tänker behålla. Det finns fler ryska styrkor som slåss i Mariupol till exempel än de som omringade Kiev vilket säger dig var Rysslands fokus verkligen låg.

Kort sagt, Rysslands militära strategi verkar vara att försöka dra ut Ukrainas stridsstyrkor från städer, spåra dem och förstöra dem samtidigt som de metodiskt förstör varje del av militär infrastruktur där ute. Vi kunde se detta i köpcentret i Kiev den 22 mars, där istället för att förstöra raketgevär på fältet, spårade de det dit där det gömde sig med andra raketspeciaslister och ammunition och förstörde allt. Detta stämmer överens med vad ryssarna förklarade att de distraherar ukrainarna på flera fronter så att de inte kan slåss som en sammanhållen armé och det är precis vad vi ser på marken. I grund och botten gömmer sig arméenheter i städerna utan samordning eller hjälp eller stöd från andra stridsförband i andra städer.

Så dödssiffrorna. Ukraina hävdar att de tillfångatog 1 000 ryska krigsfångar och dödade mer än 15 000 tills Mars. För att sätta dessa siffror i perspektiv förlorade tyskarna 500 000 soldater i Stalingrad under andra världskriget, inklusive 91 000 krigsfångar. Det är ett förhållande på 4,5 döda till 1 krigsfånge, i vad som förmodligen var den mest våldsamma striden i modern historia. Nu ska vi tro att i fallet med Ukraina hoppar förhållandet mellan döda och fångade till 15, vilket är mer än 3 gånger förhållandet i Stalingrad. Som du kan se är dessa siffror inte meningsfulla. Å andra sidan, om vi använder ett mer realistiskt förhållande på 2-3 döda för varje tillfångatagen soldat, så är det faktiska antalet döda ryssar mycket närmare de siffror som ryssarna har gett. Dessutom, om ryssarna förlorade 15 000 soldater som ukrainarna hävdar, skulle det totala antalet offer, inklusive de sårade och de som tagits till fånga, vara nära 100 000 vilket är mer än 50 % av den ryska stridsstyrkan. Med tanke på att det är omöjligt för en armé att slåss om den förlorar 50 % av sin styrka, så är de ukrainska siffrorna helt enkelt omöjliga att tro. Väst ställde sig på Ukrainas sida i detta krig, så det är förståeligt varför västerländsk media tar upp dessa siffror utan någon granskning och ger det felaktiga intrycket att ryssarna förlorar även när dessa siffror inte alls är meningsfulla. Återigen, kom ihåg att det pågår ett informationskrig och att använda desinformation som ett krigsverktyg har använts i varje krig som väst utkämpat. Senast fick vi veta av alla Nato-, amerikanska och västerländska experter att afghanerna är nöjda med ockupationen av sitt land och att den afghanska armén kommer att bekämpa talibanerna. Vi vet alla vad som hände där.
Låt oss titta på de faktiska resultaten av kriget så här långt med tanke på att Rysslands primära mål var att avnazifiera och demilitarisera Ukraina:

• Den ukrainska försvarsindustrin: den 31 mars rapporterade Reuters att den ukrainske presidentrådgivaren Oleksiy Arestovych uttalade "De har praktiskt taget förstört vår försvarsindustri". Så, hur stor är den industrin? Enligt Wikipedia (Defence industry of Ukraine - Wikipedia) Ukraina upptog den 12:e platsen bland globala vapenexportörer 2019, och denna industri sysselsatte cirka 1 miljon människor av 35 miljoner (en minskning från 2,7 miljoner 1991). Detta är något vi aldrig hör talas om i västerländska medier, men det är viktigt för om det är det enda resultatet av kriget, då vann Ryssland klart.

• När det gäller militär infrastruktur och vapen rapporterade det ryska försvarsministeriet den 4/3/22: "Allt sedan början av den speciella militära operationen, 125 stridsflygplan och 88 helikoptrar, och 383 obemannade flygfarkoster, 221 yt- luftmissilsystem, 1 903 stridsvagnar och andra bepansrade stridsfordon, 207 raketsystem med flera uppskjutningar, 805 fältartilleribeväpning och granatkastare, samt 1 781 enheter av speciell militär fordonsutrustning har eliminerats." Källa: https://tass.com/defense/1431655. Plus de tusentals militära platser, baracker, flygplatser, bränsledepåer som förstörts. Om hälften av dessa siffror är korrekta är Ukrainas militära kapacitet nästan förstörda. Frågan är, ska vi tro på ryssarna? Till att börja med bestred ukrainarna aldrig dessa siffror och lämnade aldrig sina egna siffror, så varför skulle vi inte tro på ryssarna? Dessutom vet vi att ryssarna verkligen har förmågan att leverera med precision vilket de bevisat många gånger genom att visa oss video, så vi måste helt klart ta dessa siffror på allvar. Genom att helt enkelt använda matematik och anta några ukrainska offer för varje militär del av infrastruktur som förstörs, skulle man lätt kunna räkna ut att ukrainarna har förlorat mellan 15 000 och 20 000 dödsoffer (mycket nära Rysslands uppskattning av ukrainska dödsfall) utöver de uppskattade 15 000- 20 000 strider i Mariupol som är praktiskt taget förlorade. Det sätter de ukrainska förlusterna till cirka 30 000 - 40 000 döda soldater utöver de sårade och tillfångatagna.

• För Ukraina är dock det värsta att vänta eftersom huvuddelen av den ukrainska armén (mellan 60 000 och 120 000 soldater) är nedgrävda i Donbas-området och avstängda från omvärlden. Så om ryssarna börjar beskjuta och bombardera dem, då kommer det bara att vara en tidsfråga innan de kapitulerar eller blir helt utplånade.

• Ukraina är för närvarande blockerat från Svarta och Azovska havet. De kommer säkerligen att förlora Azovhavet för alltid och troligen även Svarta havet. Resultaten blir naturligtvis ett mycket svagare Ukraina både ekonomiskt och militärt.

• Runt 4 miljoner kvinnor och barn lämnade Ukraina till Europa och Ryssland och kommer snart att följas av sina män när kriget tar slut, och man kan bara gissa att de flesta av dem inte kommer tillbaka, så det skulle bli en dödlig hit för Ukrainas ekonomi framöver. Detta kommer inte bara att försvaga Ukraina, utan även Europa och så Ryssland verkar ha kunnat uppnå två mål med ett skott.

Så när man zoomar ut o ser till helheten är det extremt svårt att dra en annan slutsats än att Ryssland vinner.

Det var väldigt mycket om kriget men alla Putinkramarkrigshetsare ser uppenbart inte att Ryssland går mot en existentiell kollaps tack vare/på grund av kriget, oavsett utgången.
Här i tråden hyllar de en stark Moskvabörs och en stark rubel trots att båda är påhittade luftslott.

I morgon kommer det väl att basuneras ut att dollarn är värdelös och att rubeln kommer att bli den regerande världsvalutan och att väst därmed kommer att gå under…
Citera
2022-06-16, 16:41
  #167332
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Arccosinus
Du gissar och vi människor har en nog en nyktrare syn på situationen.

Jag har svårt att se att EU lider särskilt mycket ekonomiskt av att exporten till Ryssland upphör, den är i sammanhanget försvinnande liten. Ryssland tillför ingenting positivt för övriga världen och dess utvecklingspotential är ringa.

Att som du länka till en konstgjord ickefungerande Moskvabörs och dra slutsatsen att det går bra för Ryssland säger väldigt mycket om din förståelse för Rysslands ekonomi, industri och framtid.
Har jag påstått att det går bra för Ryssland? Jag tror att min ståndpunkt är ganska utredd vid det här laget.

Ryssland går mot en avgörande militär seger i Ukraina.

Jag är dock inte säker på att någon vinner på det. Tvärtom, världen kommer att stå med flera förlorare säkerligen även Ryssland när krutröken lagt sig.

De enda glada kommer att vara Kina. Och MIC naturligtvis.

Kommer vi att se en variant på denna Tweet varannan vecka så kommer Ukraina lätt passera Afghanistan som ekonomiskt svart hål inom 20 år:


President Biden
@POTUS
This morning, I spoke with President Zelenskyy to discuss Russia’s brutal and ongoing war against Ukraine. I reaffirmed our commitment to stand by Ukraine and shared that the United States is providing over $1.2 billion in additional security and humanitarian assistance.
https://twitter.com/POTUS/status/1537253627508686849?s=20&t=De-b3U9xh5-eOV3MxFUgkw
Citera
2022-06-16, 16:48
  #167333
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Per-Olof.H
Så när man zoomar ut o ser till helheten är det extremt svårt att dra en annan slutsats än att Ryssland vinner.
Det måste kännas jobbigt att skriva så mycket när ingen läser vad du skriver.

Ingen vinner just nu. Fronten står still. Många dör och det är Putins fel.
Citera
2022-06-16, 16:49
  #167334
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Africanized
Fortsatt genomvidriga människor i tråden som stöder pedofilen och bunkerdvärgen men dom är väl loggade nu av säpo och deras dag kommer.
Vilket tungt och informativt inlägg, konstruktivt. "Genomvidriga människor, pedofilen och bunkerdvärgen, säpo ska gripa alla oliktänkande". Mmm, värdegrund och demokrati. Är du arg och varför? det här är inte vårt krig utan USA som vanligt rör till elände i världen och sen ska vi skicka bistånd, ta emot flyktingar (gratis) och nu även gå under ekonomiskt ... ta ut ilskan på de länder som förtjänar den. Vad har du att säga om UK och Boris Johnson, USA och Joe Biden, NATO och Stolpskottet? Det finns så många fler du skulle kunna ta ut din ilska över, de som skapar eller provocerar fram statskupper, konflikter och krig världen över. Många här i tråden vill ha en rättvis värld där fler länder och regioner har något att säga till om. Omsesidig respekt och att backa från imperalismen och arrogansen vi har så svårt att släppa i väst då vi anser oss var störst, bäst och vackrast. En fri och rättvis handel där länder inte tvingar andra och om dom inte hoppar med så läggs sanktioner, dvs en riktig och sund marknadsekonomi. Ryssland ser ut att ordna det för många länder och kontinenter nu men det är synd att Ukraina drogs in i spelet mellan stormakter. Putin formulerade en gång i tiden den världen och väst skrattade åt honom och trängde in honom i konflikt med Ukraina som egentligen bara påskyndar processen för övriga världen att göra sig fria från väst. Så var inte arg, förändring är ibland bra och en mer rättvis och dynamisk värld är bättre än att en makt ska dominera allt. Trist att din pension går upp i rök men tacka USA och EU.
Citera
2022-06-16, 16:50
  #167335
Avstängd
smaug20017s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AverageRetarded
Kan du styrka att ryssland stödköper rubel?
Have at it: https://www.di.se/live/rubeln-stortdyker-efter-sanktionerna/
Citera
2022-06-16, 16:50
  #167336
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Per-Olof.H
Så när man zoomar ut o ser till helheten är det extremt svårt att dra en annan slutsats än att Ryssland vinner.
Exakt så!

Nu gäller det vara att få knallkorkarna i tråden att läsa ditt inlägg.

Med enkel matematik kan man faktiskt falsifiera det mesta av deras svammel.
Citera
2022-06-16, 16:51
  #167337
Medlem
Mer än 50 länder i allians för att skicka vapen till Ukraina: https://www.defense.gov/News/News-Stories/Article/Article/3064765/more-than-50-nations-pledge-to-help-build-ukraines-defense/

Intressant att notera att man nu skall öka takten på leveranserna och särskilt då på artilleri.

I slutet av månaden kommer Ukraina få Himar(raketartilleri).

Att ryssarna stänger gas till tyskarna kan ses som ett tecken på desperation, man skär ju ned på sina egna inkomster på ett radikalt sätt. Detta med ekonomisk depression runt hörnet.
Citera
2022-06-16, 16:56
  #167338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Ja, ryssarna sliter. Tror Putin kommer att behöva mobilisera.., tror dock han behöver en ursäkt utav något slag. Kanske efter att väst/NATO utannonserar nästa batch utav en större mängd av vapen ? Då är "det hela" västs fel.

Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Intressant i artikeln är också att de planerar för en allmän mobilisering, de har avsatt pengar för det och anställer folk för det. Jag tror Ryssland nu står och väger om de antingen skall drastiskt minska målsättningen i Ukraina eller införa allmän mobilisering. Nu kan de inte ens rotera sina trupper de har i Ukraina, även nuvarande intensitet kräver mobilisering.

Mobilisering är ju dåligt för Ukraina militärt men det är bra ur aspekten att det blir ännu dyrare för ryska staten och ekonomin i Ryssland försämras ytterligare när män tas bort från sina vanliga jobb för att bli militärer. Missnöjet med regimen och kriget kommer också att öka. Det är också ett erkännande att kriget inte går bra och att Ryssland inte har uppnått sina mål.


Ja mobilisering börjar nog bli ett alternativ, men är det inte för sent nu?

Jag tror ryssarna kommer braka ihop innan förstärkningar ens når fronten!
Citera
2022-06-16, 16:56
  #167339
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeerDoe
MIG-25ans fart och förmåga att flyga högt som strisdflyg vart ett enormt problem för NATO ända fram till slutet av Kalla Kriget då man bytte ut AIM-7 missilerna mot AIM-120 som hann ifatt MIG-25an.
Lätt idag att sitta och prata som en expert, för 50 år sedan var MIG-25 ett jävla problem tom för F-15 och för dåtidens luftmålsmissiler.
Israel kunde inte stoppa överflygningar av Egypten t.ex. alls med deras MIG-25or.

Idag är luftmålsmissilerna så sablans snabba att ett bemannat plan inte kan åka ifrån, då är det istället dogfights som gäller.
Därav fasas plan ut som var snabba hit and run samt långdistans stridande.

MIG-25 gjorde vad den skulle göra, den skapade stora problem för NATO och var ett tecken på att Sovjet kunde bygga bra och farliga saker. End of story.
Underskatta ryssen är det sista man ska göra, det har både fransmännen, svenskarna, japanerna och tyskland gjort med enorma förluster.

MIG.25 var mycket snabbt plan. Jag har glömt en del men har för mig att man sedan utvecklade en efterföljare, inte MIG 29 utan MIG 28 eller MIG 32. tror jag som nog kunde nå MACH 2,8, men jag har glömt och kan inte inhämta mer kunskap.

Jag vill också minnas att Sovjetunionen hade problem med motorerna när MIG 15 utvecklades och kanske också MIG 17. Man chansade på att beställa motor från Rolls Royce och även Sovjet blev överraskat att affären godkändes. Pengar stinker inte. Sedan vill jag minnas att Sovjet trimmade motorerna och kopierade till egna Tumansky. Riktigt bra är inte motorerna för dom överhettas.

Det skall erkännas att Ryssland (Sovjet) var duktiga på att utveckla raketmotorer och det satt ryska motorer i amerikanska Atlas V, som skjuter upp Boeings Starliner. Men numera går det sämre för Ryssland. Man har mycket svårt att få fram något nytt överhuvudtaget.
Citera
2022-06-16, 16:57
  #167340
Medlem
ariberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Gazprom stryper gasen med 60% till tyskland. Kanske dax tyskarna vaknar nu och börjar skicka vapen.

https://twitter.com/KyivIndependent/status/1537412973979119616?t=sJgY4jFF6r1YWUgvGhdkgg&s=19

Underbara nyheter. Ryssland borde helt strypa gasleveranserna till Tyskland. Som dom Tyska nazistsvinen betedde sig i Ryssland under ww2 är det rätt åt dom.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in