Citat:
Det här är särdeles ingen ”hemsk” sjukdom. Det var inte covid-19 heller. Den totala dödligheten för covid var ca 0,03% för folk under 50 och 0,5% totalt för alla åldersgrupper, sjuka och svaga medräknar. Som ung och frisk är risken så liten att den knappt är mätbar. Datan är alldeles glasklar.
Men nu hände allt på relativt kort tid och var väldigt upphaussat av media och sociala medier, i tillägg till en rad onödiga, överdramatiska och signalpolitiska beslut, vilket gjorde att den kändes mycket värre än vad den var. I själva verket var den inte mycket värre än en vanlig säsongsinfluensa och mot slutet t.o.m. som en helt vanlig förkylning.
Tittar man i backspegeln så kan man enkelt konstatera att omfattningen av vaccineringen var väldigt överdriven och således hade räckt med att involvera äldre och de i riskgrupperna.
Apkoppor är inte ens luftburen och det är oklart att den smittar ens från människa till människa annat än vid analsex där tillräckligt med slemhinnor är involverade.
Med det i åtanke och med ett mycket milt sjukdomsförlopp är en massvaccinering väldigt svår att försvara. Ännu svårare än den senaste massvaccineringen.
Så jag räknar med att livet kommer fortgå precis som vanligt utan några vidare problem.