Citat:
Ursprungligen postat av
Tremadog
Det där faller på sin egen orimlighet. Skulle Ryssland ha stormat på med hundratusen soldater och förmodligen haft förluster på 10-30k egna för att binda ukrainas militär? De hade kunnat ha större truppsamlingar precis på sin sida gränsen norr om Kiev, vilket hade räckt för att binda exakt lika många ukrainska soldater i huvudstadsområdet.
Det är sådan uppenbar bullshit från ryssapologeterna som konstant måste skriva om händelseförloppens orsak eftersom Ryssland misslyckas med allt de företar sig. Snart var väl omringningen av ukrainska trupper i Donbass vi hört ska ske närsomhelst också en "skenmanöver".
Vad är konstigt med det? Ryssarna stormade på mot Kiev och skrämde skiten ur Kiev-regimen. Man lämnade stora luckor bakom sig och tog bra med förluster. Tror du att det var 100 000 soldater runt Kiev? Sen var det inte mer än 2000-3000 ryska dödade soldater men tro gärna på Kiev om det tröstar dig. Vi såg alla typen av utrustning, pansar och soldater, det var en parad av gammal utrustning och många värnpliktiga. Man gjorde det för att få igång förhandlingar och binda trupper i norr. Båda fungerade och efter samtalen i Istanbul gjordes framsteg och trupperna drogs tillbaka. Ryssarna blev blåsta av Kiev som vi alla vet då eftergifterna drogs tillbaka. Samma taktik mot Charkiv och Odessa, bind trupper i områderna. Donbas var och är huvudmålet för striderna och det är där huvudelen av Ukrainas utbildade trupper är (avmilitarisering).
Om dom nu skulle ha vilja tagit Kiev varför bombade dom inte sönder viktig infrastruktur som exempelvis elnät, telekom, järnvägar, bränsledepåer osv. Ni menar ju att ryssarna är monster så varför gjorde dom inte det? Sen menar ni att ryssarna skulle ha gått in i en stad med 3 miljoner invånare med 40 tusen soldater, många värnpliktiga? Hur många soldater krävdes för Mariupol, för staden och att hålla omgivningar?
Vi omskriver inte någonting utan det är uppenbart att Ryssland håller sig till planen dom lade fram i februari även om dom mest troligt hoppats på ett överenskommelse där mars. Det är ni som adderar en massa "bullshit" som att ta hela Ukraina, inta Kiev och varför inte hela Europa. Donbas kommer att vinnas av Rysslad och de två republikerna och det ser vi tydligt nu. Dessutom har mycket av södra Ukraina tagits beroende på oviljan av Kiev att förhandla och det blir värre för Ukraina ju längre tiden går.