Citat:
Ursprungligen postat av
Stockholmsjevel
Grejen är att Ukraina haft framgångar sedan krigets början (enligt västerländsk media) och då börjar åtminstone jag undra kring sanningen.
Nej, jag är inget rysstroll men som sagt ses ju ryssarnas övertagande av, som nu, senast Mariupol som en ukrainsk framgång. Undrar om det ukrainska folket på flyende fot håller med om propagandan vår västerländska media dagligen pumpar ut?
Inget Rysstroll? Ok kanske men nä.
Har du sett Ryssarnas förlorade materiell på 2 månader?
26000 Döda, 40 000 sårade
155 Helikoptrar, 200 Stridsflygplan/trupp plan, 1200 stridsvagnar, etc?, var det 2 eller 3000 APC fordon?
2 Trupp transportplan sköts ned med Ryska fallskärmssoldater båda var fulla över Kievs flygplats ett specialförband gick rakt i asfalten så att säga.
På Linkedin beskriver Ryssar nu att man försöker rekrytera Fyllon, knarkare och pensionärer från de fattigaste provinserna alla dessa med Stan på slutet.