2022-05-13, 15:43
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av duden83
Minnet är bra men kort...
https://sv.wikipedia.org/wiki/Bombd%C3%A5den_i_Stockholm_2010

Ja, ok - men Turkiet har väl minst 1 självmordsbombning per år med dödlig för ett antal msk. Ofta i turistorter!
__________________
Senast redigerad av Tissetiss 2022-05-13 kl. 15:45.
Citera
2022-05-13, 15:43
  #74
Medlem
Det är komiskt att Erdogan krokar arm med de mest pro-kurdiska partierna i Sverige, dvs V och Mp, i ett nej till att Sverige ska gå med. Någon journalist borde väl kunna påpeka det för honom så kan vi få höra om han verkligen vill sitta i samma båt.

Rysstrollen hänger han gärna med förstås, han har låtsats ett bra tag nu att den största fienden till Nato inte är Ryssland. Som om kriget i Ukraina inte existerar. Övriga rysstroll är säkert stolta över att ha samma åsikt som Dadgostar, Stenevi och Bolund. Det är många av deras smygröstare här på FB.

Sen kan man undra vad vi skulle göra med kurderna här i Sverige enligt Erdogan. Han borde vara jävligt glad att slippa en hel del av dem på hans hemmaplan.

Det finns ingen logik i hans resonemang. Han kommer inte stoppa något svenskt eller finskt medlemskap, det är bara tomma tunnor som skramlar.
Citera
2022-05-13, 15:45
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Kul att just Turkiet vill stoppa Finland och Sveriges ansökningar till NATO.
Man hade ju för f-n ett försök till militärstatskupp 2016?
Vi får väl se vad de lite tyngre medlemmarna säger, t.ex Storbritannien och USA.
Då får nog säkert farbror getknullare sig en liten reprimand.

CIA försökte kuppa bort Erdoğan med hjälp av Gulen-anhängarna, men det misslyckades. Den första som ringde upp Erdoğan under kuppförsök var Putin, som gav honom sitt stöd.

Att Sverige och Turkiet är fiender vet vi sedan förut, så nu är det pay-back time. Turkiet ändrar sig inte vad än USA och UK säger. CIA kan ju försöka sig på ett nytt kuppförsök eller så försöker man kasta ut Turkiet ur NATO. Det är väl enda vägen som Sverige har in i NATO.
Citera
2022-05-13, 15:45
  #76
Bannlyst
Nej, han kan inte stoppa oss för då slänger vi ut turkiet ur NATO och det vet turken. Men som turken alltid gör i affärer så vill han ha lite till. Jävla råttor
Citera
2022-05-13, 15:47
  #77
Medlem
LKKINGENs avatar
F'låt men orkade inte igenom alla inlägg såhär mitt på dagen så om jag trampar i det så..
Vad man än tycker om en äcklig turk så har han faktiskt rätt och det hade varit helt underbart om USA ställt krav om utrensning av extra infekterade parasiter om medlemskapet skall godkännas.
Tänk er se jänkarna hjälpa till med att utröna vem som är vad, skulle gå plan i skytteltrafik till Guantanamo och andra mindre kända ställen där denna ohyra tas om hand.
Citera
2022-05-13, 15:47
  #78
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lazarevich
CIA försökte kuppa bort Erdoğan med hjälp av Gulen-anhängarna, men det misslyckades. Den första som ringde upp Erdoğan under kuppförsök var Putin, som gav honom sitt stöd.

Att Sverige och Turkiet är fiender vet vi sedan förut, så nu är det pay-back time. Turkiet ändrar sig inte vad än USA och UK säger. CIA kan ju försöka sig på ett nytt kuppförsök eller så försöker man kasta ut Turkiet ur NATO. Det är väl enda vägen som Sverige har in i NATO.

Och nu används turkiska Baryaktar i kriget mot Putin, listan med Erdogans kompisar börjar krympa.
Citera
2022-05-13, 15:47
  #79
Medlem
Erdogan passar på när han fattar att han kan kräva någon form av motprestation för att ge sitt godkännande. Det är ett förhandlingsspel. Vore väl konstigt om inget NATO-land alls skulle trilskas med godkännande.

Jag är rätt övertygad om att USA är själaglada över att få med Sverige och Finland, två stabila civiliserade demokratiska högteknologiska länder i ett strategiskt geografiskt läge. Så att USA skulle tillåta att Turkiet stoppar processen är inte troligt.
Citera
2022-05-13, 15:48
  #80
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av erskungligahoghet
Du är inte speciellt insatt va? Minns du när Turkiet sköt ner ett ryskt plan i Syrien? Turkiet ligger på en av de geopolitiskt viktigaste platserna på planeten just nu.

Ryssland är i Ukraina pga Krim. Bosporen som Turkiet kontrollerar är deras enda väg in i Medelhavet, därav Erdogans makt. Därför kan han köra med båda sidor lite som han vill. Man tröttnade och försökte byta ut honom 2016 men det dog lika snabbt som det började.

Precis, det är Svarta Havet som är intressant nu för USA/"stormakterna" inte Mellanöstern
Citera
2022-05-13, 15:48
  #81
Medlem
Släng ut alla äckliga turkar från Sverige direkt.
Vidriga pedofil religion.
Citera
2022-05-13, 15:49
  #82
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av MetroGoldwynMayer
De räcker väl att ett NATO land säger nej, säger Turkiet nej då skickar vi ut alla Turkar från Sverige
vf skriver folk saker på flashback som dom själva vet aldrig kommer hända?
Citera
2022-05-13, 15:49
  #83
Medlem
Om vi inför blasfemilagar (typ inte bränna koranen) och bygger fritids till PKK/Kurder (som vi behandlar andra terrorister) så kan han kanske ändra sig. Annars blir det det en hård kamp.
Citera
2022-05-13, 15:49
  #84
Medlem
qups avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rexlz
Släng ut alla äckliga turkar från Sverige direkt.
Vidriga pedofil religion.

Men sluta överreagera! Det här handlar om NATO - mördarsekten från väst som bombar oskyldiga civila på Balkan från sina luftslott.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in