Citat:
Ursprungligen postat av
Snapcount
(thx för klargörandet med rättelsen..

)
Jag vet inte..
Det finns ju
en part som gick över gränsen bokstavligen i detta, och det är Ryssland.
Ingen annan. Skall man ge ett "pass" för det ?
Inget misstag, utan man har gått "bananaz" ISIS-style på sin
egna civilbefolkning som man skulle hjärtligen befria..??? Sedan så prövar man med ngn form av pseudo-vetenskap även dra in nazzar i detta ?
Att CIA och andra underrättelsetjänster andas morgonluft, är bara Ryssarnas problem och ingens annan. För de facto är att det är Ryssarna som
valt detta..
Du har helt rätt i att det finns bara en part som gick över gränsen. Ryssland.
Ingen annan.
Huruvida det är tack vare CIA eller inte som ryska generaler har blivit skjutna är inte USA:s problem. Vi landar återigen i att det är resultatet av att Putin valde att gå över gränsen.
Jag är bara inte ett fan utav att det kom ut i media och jag hoppas verkligen att det nu skapats en intern utredning av CIA
Det går inte att undgå det faktum att det skapar en ännu större spänning mellan Ryssland och USA. Något som man hade sluppit om man skötte det lite bättre.
Samtidigt så har USA skickat otroligt mycket vapen till Ukraina under dom senaste månaderna, så kanske spelar det ingen roll om läckor från CIA dyker upp titt som tätt.
Vi kan ändå inte påverka detta, så det är nog bättre att ta en öl, ställa fram en skål med popcorn och titta på medans Ryssland blir förnedrade av USA.
Det är betydligt mer underhållande än att lyssna på Peter Hultqvist.
"
Detta är oacceptabelt!"