Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Nu gör du ett klassiskt fel. Du överför rysk organisation samt "command and control" på Ukrainska styrkorna. Det är ett klassiskt amatörfel. Ukrainarna är numera tränade efter NATO-standard där den lokala befälhavaren tar beslut. I Rysk militär organisation så detaljstyr högre befäl inklusive Putin. Så är inte fallet i NATO och Ukraina.
Det måste också vara psykologiskt jobbigt för Putin, hans rysstroll och svenska medlöpare att veta att omvärlden ser ryssen vara mindre värda och ondare än så kallade nazister. Putin har lyckats omforma ryssarna till jordens avskräde. Bra jobbat Putin!
Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
De ligger ju nära varandra, lite som när Hizbollah slåss med Islamic state. Två tok-muslimska fraktioner.
Nazismen är tyvärr inte död i abstrakt mening. Den har varit död länge som ren Hitler-fetischism. Men kombon:
- Hat mot den Andre (kan vara många olika grupper, i detta fall ryssar). En enkel förklaringsmodell på varför allt är fel
- Militarism
- Totalitarism (en stark ledare, marginell kritisk granskning, hot i form av säkerhetstjänst)
- Nationalism
är en kombo som tyvärr är stark idag. Se så lätt det är att samlas runt Zelensky. Se hur lite omvärlden fördömer Ukraina. Det är stor risk att denna version går på export till andra länder efter kriget.
Se även att ryssarna har samma struktur MINUS det extrema hatet mot en annan fiende.
Du glömde antisemitismen, essentiell för nazismen.
Nazismen är i grunden tysk, dessutom. Den är tysk nationalism, anpassad efter en viss svunnen epok.
Liite svårt att göra nazismen stor igen. Tyskarna verkar inte så sugna.
Hahahaaaa 🤪 skulle Zelensky exportera nazism? 🤣
Den risken kan du stryka.
Att ryssarna drivs av ett har mot ukrainare, kan vi vara ganska säkra på. Det talas om folkmord, deporteringar, stulna barn osv. Det här kriget innehåller nån konstig hatisk komponent, som jag inte får grepp om.
Jag tror att Putins drömmål är att ryssifiera Ukraina och utplåna landets folksjäl.
Att han krigar som ett arsel är en annan sak.