Citat:
Ursprungligen postat av
Nibiru2011
Det är debunkat, de överdriver troligen antalet dödsoffer rejält i propagandasyfte och du och media faller såklart pladask..
Till och med Ukrainska myndigheter säger att det är runt 300 och de överdriver nog också rejält..
Hemskt oavsett hur många som dog men rätt ska vara rätt…
Jag finner det inte helt uteslutet att de har lurat AP eller att journalisten t om är medskyldig. Men det troligaste är ju inte det; det troligaste är att dödssiffran stämmer. Om det INTE stämmer, så borde man kunna hitta andra AP-stories som varit fel i historiens lopp. Finns det? AP är en av de journalistkällor som har allra högst cred.
Anledningen till att jag tycker det är intressant övht är att
1) det inte ger mening att ryssarna skulle bomba den. Teatern ligger helt fritt, långt borta från allt. Det skulle kunna förklaras med att de hade felaktig intelligence (eller lurats) att Azov var där. (vilket inte fritar ryssarna från ansvar)
2) det är väldigt suspekt att det inte finns en enda bild eller film på döda.
3) Edit: Glömde! Kiyv independent kvittrade tidigt att inga omkom. Det är extremt skumt.
Men trots dessa invändningar får man ändå vikta AP tyngre.
Men det blir fel ibland i krig, USA bombade ju en ambassad av misstag i ett krig mot Serbien. Om de kan göra fel, så kan Ryssland.