Citat:
Ursprungligen postat av
X3tream
Ryssland är losers, det vet Kina om. Bara för 2 dagar sen var kineserna till Kanada och diskuterade samarbete, indirekt krama "USA".
Kina har inte råd att bojkottas av väst, vilket de ser nu. Varför stötta förlorare när man kan vara med vinnare. Mest troligt kommer Kina hålla en extremt låg profil.
När landet hamnat mitt uppe i en diplomatisk kris där man anklagar Israel för ”nazism”’ vet man att det är den sortens dårar man inte kan ha längre vänskapliga förbund med. Eller nazistkampanjar mot länder pga numer döda barnboksförfattare. Ryssland exporterar politisk satir som främsta inkomstkälla just nu och Kina är nog själva för beroende av politiska etiketter för att sänka sig till den här nivån.
Kina behöver inte ens gilla Väst för att inse att med våra kontakter, diplomatiska förbindelser och marknader ligger man bättre till för att utveckla sig än att hanka runt med Ryssland och Nordkorea i fortsättningen. Precis allt med Ryssland har varit en papperstiger och det exponeras obarmhärtigt på potatisåkrarna i Ukraina.