Citat:
Ursprungligen postat av
ScorchPipe
Ofta sett folk hylla The Wire till skyarna och ofta placerat serien på sin top 5. Hade aldrig sett ett enda avsnitt innan så jag tänkte att nu ska jag äntligen ta tag i saken. Såg klart sista avsnittet idag.
Men jag fattar inte vad som är så jävla fantastiskt. Visst, serien är inte dålig, tvärtom så tycker jag den är bra och jag ångrar inte att jag kollat. Men top 5? Ne det förstår jag inte riktigt hur den förtjänar. Jag är osäker min egen top 5, men The Wire är inte i närheten.
Det var bra skådespeleri, men tycker nog det var fler irriterande karaktärer än bra. Långsamt tempo utan överraskningar. Att den är rätt "verklig" och jordnära är väl ett plus antar jag.
Så, ni som känner er träffade. Vad är det jag missar?
Jag ser om den igen efter flera år och kan bara hålla med. Den är bra. Den är behaglig att titta på och har trevliga karaktärer och är jordnära. Men den är ju inte ens nära mästerverk som Sopranos, game of thrones säsong 1-4, true detective säsong 1, entourage eller succession för att nämna några hbo serier som är bättre. The wire har egentligen ingenting som står ut och höjer den från 8/10 till något mer. Den puttrar på utan att utmärka sig.