Svensk sosse har varit på studiebesök i Ukraina, han är skakad. Alltid viktigt att höra vad ögonvittnen på plats säger:
Citat:
Ryska styrkor ockuperade förorter till Kiev under en månad – och lämnade döda på gatorna efter sig. Som första svenska riksdagsman besökte Anders Österberg (S) nyligen området. ”Berättelserna om den ryska brutaliteten chockar mest”, säger han till SvD.
---
Tack vare mångåriga vänskapsband i Ukraina kunde han nyligen göra resan till den krigshärjade fronten, via ett annat uppdrag i Polen.
– Jag fick möjlighet att besöka förstäder till Kiev som Irpin, Butja och Makariv, där kriget lämnat fruktansvärda spår, berättar han.
---
– De människor jag träffat har verkligen varit chockade av hur brutala ryssarna är. Och att det är strukturellt, inte bara Putin, säger han.
Andra berättelser vittnar om omfattande plundringar.
– Ukrainarna säger att ryssarna måste ha skickat i väg många fattiga soldater. I ett krigsfordon som man lyckades stoppa med beskjutning fanns det leksaker och en tvättmaskin. De verkar ha stulit allt de kommit över, säger han.
---
Han besökte även en uttömd partilokal där det numera tillverkades hemmagjorda drönare och molotovcocktails.
– Alla var ense om att tyngre vapen nu också behöver tillföras för att skydda sig mot nya angrepp och att man ska slippa att leva under ockupation.
Ett varaktigt problem är de stora markarealer som minerats under invasionen:
– De sa att det kan röra sig om ett område stort som Österrike. Det drabbar jordbruket hårt nu när man ska så och senare skörda. Det finns rapporter om att flera lantbrukare har dödats.
Jag är inte sosse, men det här är knappast partipolitiskt. Jag vet att denna tråd dräller av förnekare som kommer hitta på massa dåliga invändningar men för oss andra kanske det kan kännas som värdefullt med en ögonvittnesskildring från en svensk på plats?
https://www.svd.se/a/bGxz4A/politikern-anders-osterberg-i-ukraina-rysk-brutalitet-ar-chockerande