Citat:
Ursprungligen postat av
HepCat-X
Nix, alternativet hade varit att Kiev släppt sin fixering vid att bli medlemmar i NATO ich EU, där de ändå inte hör hemma. Hade de deklarerat att de inte avser att bli medlemmar i NATO så hade det inte blivit något krig alls i den här skalan (kriget i Donbass har ju pågått sedan 2014).
Ryssland har väl för fan inget att göra med vad Ukraina vill gå med i för unioner.
NATO är ENDAST ett problem för psykopatryssarna om de har tänkt anfalla andra länder, detta vet naturligtivis putin också. NATO är inget hot mot Ryssland så länge ryssland håller sig inom sina gränser. Nu har de sjuka svinen i ryssland uppenbarligen problem med det, och det legitimerar ju NATO. Hur enkelt som helst, vad är det för fel på er?
Hade ryssarna varit normala hade det inte funnits folkligt stöd för NATO-medlemsskap i Sverige och Finland. Men ryssarnas psykopatiska och opålitliga stil, som de alltid haft, medför ju naturligtvis att NATO behövs, det är absolut inget konstigt med det och det är HELT OCH HÅLLET ryssens fel att det behöver se ut såhär.