2022-04-25, 19:41
  #134593
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zelensky
Sluta ljug, inga sådana utmärkelser har delats ut. Om någon soldat gjort sig skyldig till krigsbrott så kommer denne att straffas i enlighet med rysk lag.

Det stämmer visst. Du får hänga med lite
Citera
2022-04-25, 19:41
  #134594
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slackoff
Är han så där alkohol pluffsig pga allt copium?
Varför är alla ryska schills parkbänsksalkisar?
Varför ska vi bry oss om youtube svammel från någon random parkbänksalkis?
Kan ni inte bättre?

De har The Duran som du precis beskrev.

De har pedofilen Scott Ritter. Justitiemord av FBI som fick hans penis att stå i givakt när det vankades minderårig fitta.

De har chilenarhallicken i Kiev som beter sig ett uppmärksamhetstörstande 14s luder som ska bli känd. Han har varit mördad av SBU och förföljd av maffian enligt honom själv. Insider i allt som ukrainas säkerhetstjänst och deras regering pysslar med.

De har Richard Medhurst som marknadsför sig som ättling till "TVÅ" nobelpristagare trots att de i själva verket bara råkade arbeta för FN.

De har Lancaster som kallar sig för journalist trots att det är omöjligt för journalister att följa ryska armen. Han är independent vettu.

De utstöttas och sanningens armé och alla följer talking points från Kreml. Dåligt journalistiskt vett, okunniga, 0 trovärdighet och får betalt av Kreml på olika sätt. Man hade önskat att deras föräldrar kramade om dem ordentligt när de var små.
Citera
2022-04-25, 19:41
  #134595
Avstängd
Härifrån: (FB) John F. Kennedys politiska gärning

Citat:
Ursprungligen postat av Skevsosse
Ah. Du spaltar också upp inlägg. Du tycker det främjar diskussioner? Det gör det inte. Det är för mig provokationer.
I den mån jag "spaltar upp" så gör jag det enkom för att vara så rak och tydlig som möjligt.

Citat:
Jag behöver inte upprepa mig. Att hålla på med fåniga lögner om Putin görs för att avhumanisera honom
Är det en lögn att Putin:
- är en diktator?

- unilateralt har beordrat ett militärt invasionskrig mor Ukraina som har resulterat i tusentals döda, still counting?
Knappast.

Citat:
och för att motivera västvärldens krig mot Ryssland,
Än så länge så har inte "västvärlden" inlett militär krigföring mot Ryssland. Du kanske syftar på annan form av krigföring?

Citat:
som kommer att gå åt helvete även för Sverige och svenskarna och det kanske redan i höst och i vinter.
Om Sverige militärt anfaller Ryssland? Är det någon utanför den psykiatriska tvångsvården som har föreslagit det, menar du?

Citat:
Det är en hel massa bättre att verka för fred
Absolut.

Citat:
eller låta Ryssland/Ukraina göra upp inbördes
Gäller det även om Ryssland skulle få för sig att invadera något annat grannland? Finland, t.ex.? Att låta Ryssland/Finland "göra upp inbördes"?

Citat:
så att exporten därifrån snabbt kan komma igång igen. Det är inga fåniga lyxartiklar som exporteras utan det är grundläggande viktiga saker som gas, konstgödsel och vete.
Jag anser att så länge Ryssland fortsätter med sitt invasionskrig mot Ukraina så ja, då ska de ekonomiska/politiska sanktionerna fortsätta.

Citat:
Och åt helvete med FN om Ryssland plötsligt ska bli av med sin vetorätt.
Följer inte med i flödet så noga. Är det uppe som förslag?
Citera
2022-04-25, 19:42
  #134596
Medlem
muskelstals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Ukraina dödar inte civila. Det är en rysk paradgren att mörda och våldta civila. Läs gärna om hur ryssråttorna betedde sig under andra världskriget:
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Sovjetiska_massvåldtäkter_i_Tyskland_1944–1945
Undra hur många av Råttorna i röda Armen som va Ukrainare, Kazakstanier ,Turkomaner, kyrgier, diverse caucasus folk osv. Tror nog alla våldtog ganska bra när de fick chansen. Tror nog Ukrainarna har förmågan och troligen har gjort en hel del grisigt i Donbass sedan 2014. Vi får ju ej Glömma att Ukraina är landet som gav oss klassikern 3 guys one hammer. Nä I grunden är Slaverna Öster om floden Bug samma skrot o korn. Om än Ukraina iaf är i en annan riktning än Sina kusiner i Öst. Krig o skit skapar brutalare människor, och tyvärr har både Ryssland och Ukraina haft sins beskärda delar.
Citera
2022-04-25, 19:42
  #134597
Medlem
Slackoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av handtralala
De europeiska vagnarna är nog rätt chanslösa mot javelin, nlaw etc också iofs.
Å andra sidan har inte Ryssland tillgång till större mängder tak slående PSv och vi har en annan doktrin än de mongo länder som Turkiet och Saudiarbien som är minst lika värdelösa på ryssarna att använda olika truppslag tillsammans.
Citera
2022-04-25, 19:42
  #134598
Medlem
Zelenskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stizze1
En fet missil med star spangled banner på rätt in Kreml, typ 500megaton,,det vore fint👍
Då för du räkna med atomvinter också. Är det värt det för Ukraina?
Citera
2022-04-25, 19:43
  #134599
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zelensky
Det finns inga belägg för att vare sig Putin eller den ryska armén har för avsikt att genomföra ett folkmord på den ukrainska befolkningen. Däremot finns det indikationer på att element i Ukraina velat genomföra folkmord på befolkningen i Donbass.
Folkmordskonventionen definierar vad folkmord är

Folkmord anses vara ett av de grövsta brotten som ett land kan begå. De flesta länder och forskare definierar folkmord enligt FN:s folkmordskonvention från 1948.

I konventionen finns en lista på fem handlingar som var för sig kan utgöra folkmord förutsatt de har målet att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk eller religiös folkgrupp.

rapporterade övergreppen i Ukraina kan uppfylla alla kännetecknen för samtliga fem handlingar på listan. Svårigheten ligger snarare i att bevisa uppsåt, men en del ryska uttalande pekar på att målet med kriget är att utplåna Ukraina.

Ryska medier och opinionsbildare har både inför och under kriget talat om att alla ukrainska ledare och soldater ska dödas och att den ukrainska identiteten måste utplånas.

Rysslands president Vladimir Putin har själv sagt att Ukraina inte är en riktig stat.

Ukrainska kvinnor som våldtagits av ryska soldater har också vittnat om att soldaterna sagt att de våldtar dem för att hindra att de föder ukrainska barn.
kanske tyngsta beviset är en lång ledarartikel som publicerades av den ryska statskontrollerade nyhetsbyrån RIA Novosti. I artikeln presenterar skribenten Timofeij Sergitsev en plan för folkmord i Ukraina.

Sergitsev förnekar liksom Putin att det finns ett ukrainskt folk. Han går sedan vidare till att stämpla alla uttryck av en ukrainsk identitet som nazism, även om han medger att Ukraina saknar ett nazistparti, en Führer eller raslagar. Men det gör bara ukrainarna farligare eftersom deras nazism kan sprida sig fritt.

Ett litet urval av bevis som visar att Putin vill utplåna Ukraina och dess befolkning.
Citera
2022-04-25, 19:43
  #134600
Medlem
Lawlines avatar
Finns källor längre tillbaka i tråden som visar att du har fel. Antalet civila som dött i Doneskt sjönk hela tiden från 2014 till endast ett fåtal 2020. Men visa en trovärdig källa på att det är var massmord på civila ryssar i Doneskt om du kan
Citera
2022-04-25, 19:44
  #134601
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Ukraina har väl inte helt följt reglerna. Det finns regler i krig. Om de följs så är t-72 oslagbar

Menar du på allvar att pansarskott inte är tillåtet i krig?

Ingen stridsvagn i världen är oslagbar.
Citera
2022-04-25, 19:45
  #134602
Medlem
Zelenskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av platyzma
Som jag sa, utanför NaZistkommuniZtRySSland blir inte en lögn mer sann för att man repeterar den.

Men vi förstår, det blir nackskott om du inte följer Manualen.
Var god och hitta ett enda belägg i den Wikipediaartikeln för att Enade Ryssland är nazistiskt. Lycka till!
Citera
2022-04-25, 19:45
  #134603
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av muskelstal
Tror nog Ukrainarna har förmågan och troligen har gjort en hel del grisigt i Donbass sedan 2014.
Mot sina egna landsmän i Donbass? Varför skulle de göra det?
Skulle du själv våldta svenska kvinnor om du var satt att bevaka Stockholm?
Citera
2022-04-25, 19:46
  #134604
Medlem
Ravatoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lawline
Vi har max 24 st plus 24 som vi tog över när Norge hoppade av köpet. Troligen så är det 1-2 st. Krävs utbildning för att kunna hantera dom rätt men för Sveriges del kan det bli en bra affär för framtida försäljning om Ukraina gillar systemet och slår ut mycket av fientlig material. Många vill nog ha det då.

Vi verkar ha fler än så.
Från Wiki:

72 beställda totalt – 36 levererade mellan 2015 och 2016[39] (24 svenska + 12 av de 24 norska enheterna[48]) – Ytterligare 12 beställda 2019 (resterande 12 av de 24 norska enheterna)[39] – Ytterligare 24 beställda 2020.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in