2022-04-24, 21:39
  #133309
Medlem
Sextiopluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zelensky
Ryssland kommer inte att tillåta några fler CIA-stödda färgrevolutioner i det nära utlandet. De försökte och misslyckades med det i Kazakhstan i januari.

Kazakhstan mfl gamla sovjetrepubliker kommer att ha fullt upp med ISIS K och Al Qaida som nu utgår från Afghanistan och dagligen värvar förtryckta människor, Kleptokratins offer. Putin som är i knipa kan inte ingripa.
Citera
2022-04-24, 21:39
  #133310
Medlem
serbisknegers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Nej. Ukraina skjuter ryssar på löpande band nu. Titta bara här:

https://twitter.com/TheDeadDistrict/status/1518234998637277187
Kul att bli träffad av en 30mm projektil.
Citera
2022-04-24, 21:39
  #133311
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Medvetenommycketxx
https://tass.com/world/1442255

No hostilities underway in Mariupol, life is returning to normal - mayor

"There are no military operations in the city. The locals may start putting their yards in order and replacing broken windows. Peaceful life is returning to the city," Mayor Konstantin Ivashchenko told

*Nu är dom ju riktigt sjuka i huvudet!
Jävla ryssar till svin

Ja allting är som vanligt säger ryssarna, bara att byta lite fönster så är allting som det alltid varit, och plantera lite blommor så är idyllen total. Ja herregud hoppas verkligen att ryssarna får betala. Finland betalade krigsskadestånd till Sovjet, så dom närmaste åren skall ryssarna betala dryga pengar till Ukraina.
Citera
2022-04-24, 21:41
  #133312
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zelensky
Om Ryssland hade velat det hade de kunnat förvandla hela Ukraina till en grushög den 24 februari. Ryssland har förstås inte några sådana intentioner eftersom att Ryssland vill minimera civila förluster i Ukraina. En missil rakt in i Marinskijpalatset kan dock inte uteslutas.

Då hade de fått använda en hel del av sina kärnvapen.
Citera
2022-04-24, 21:43
  #133313
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FranzMarc
Håller med, och att Lukaschenko har speciellt mycket stöd kvar hoss sin befolkning tvivlar jag på. Utan Putins konstgjorda andning får han fly till Venezuela eller ta konsekvenserna på hemmaplan.
Ungefär. Det är i sådana fall bara att hoppas på att inte "främmande makt" lägger näsan i blöt och underblåser något eller utnyttjar skeendet för att sätta sin gubbe på tronen.

Citera
2022-04-24, 21:43
  #133314
Medlem
LibBells avatar
Det börjar ju bli tydligt att Ryssarnas våroffensiv var så svag som man hoppats på. Inga framgångar alls än så länge.

Mariopul håller ut vid Azovstal och kommer nog göra det många veckor till och göra det omöjligt för ryssarna att säkra och på riktigt hävda att Mariopul fallit

Stor mängd rysk ledning utslagen i Cherson i helgen. Läge för motoffensiv från UA?

Det ser riktigt jävla illa ut för Ryssland. Det enda rimliga nu vore ju att retirera och lägga allt fokus på att försvara linjerna från 24e feb.

Ryssarna kommer givetvis inre retirera vilket innebär att de kommer malas ner. Vilket jag tror gör att hela Donbas förloras för ryssarna.

Därefter? Putin i ett hörn? Återta Krim och förhandla om hyra för Sevastopol?
Citera
2022-04-24, 21:44
  #133315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zelensky
Ukraina som stat skulle kunna delas upp så att olika delar tillföll grannländerna. Centrala, östra och södra Ukraina skulle kunna tillfalla Ryssland, västra Ukraina skulle kunna tillfalla Polen och sydvästra Ukraina skulle kunna tillfalla Ungern och Rumänien. Då vore ukrainafrågan löst.

Tror ryssarna är dom som skulle må bäst av att få sitt land uppdelat och administrerat av västländer. Levnadsstandarden skulle nog öka markant, kanske majoriteten av ryssarna skulle få WC t.o.m.
Citera
2022-04-24, 21:44
  #133316
Medlem
Sextiopluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalle632
Verkar hända lite vid fronten nu. Får hoppas det håller

Det är påsk där.
Citera
2022-04-24, 21:45
  #133317
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zelensky
Släpper ukrainarna sina vapen och skickar tillbaka dem till NATO/Sverige m.m. så avslutas kriget omedelbart.

Nej, det gör det inte. Ryssarna fortsätter då döda ukrainare.
Kriget kan bara avslutas med att Ryssarna åker hem.
Citera
2022-04-24, 21:45
  #133318
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LibBell
Det börjar ju bli tydligt att Ryssarnas våroffensiv var så svag som man hoppats på. Inga framgångar alls än så länge.

Så går det när politrucker leder en armé
Citera
2022-04-24, 21:45
  #133319
Medlem
Snapcounts avatar
Undrar om inte Zelensky lite försa sig. Han annonserade ju att Blinken och Austin skulle komma på besök idag. Man har inte dykt upp, så antar att det hela var ment att hållas hemligt till sista stund.
Citera
2022-04-24, 21:46
  #133320
Medlem
platyzmas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Ungefär. Det är i sådana fall bara att hoppas på att inte "främmande makt" lägger näsan i blöt och underblåser något eller utnyttjar skeendet för att sätta sin gubbe på tronen.


Enligt din spoiler tog Putler över redan under demonstrationerna och hybridkriget förra året, men andra kan ju ta över när han är avsatt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in