Citat:
Ursprungligen postat av
psychicsailor
Indiscriminate fire, dvs de har inte alltid exakt ammunition. Plus att det ibland helt enkelt går fel. Inte ens världens mest avancerade militära nation lyckas undgå såna fel. USA har bombat bröllop, kinesiska ambassaden, m.m under sina senare krig. Så är krig. Ryssland har lägre ekonomiska resurser och sämre teknologi, så de gör fler fel.
Edit: Dessutom är det ett slags "showcase" inför förhandlingar. Om inte det nås en förhandlingslösning OCH Ukraina inte kan slå tillbaka ryssarna till ryska gränsen, så kommer Kharkov se ut som Mariupol. Kharkov är 3-4 ggr större. Det är spännande att tänka på vad en så stor stad är värd i miljarder kronor, givet att de flesta i befolkningen flyr eller överlever. För det är så statsmän i väst måste tänka. De (dvs vi) kommer antagligen betala återuppbyggnaden.
Om Ukraina går till motoffensiv blir det samma sak.
Överensstämmelse inte alls med den reella faktiska verkligheten, det som är sant. Det skjuts inte och bombas "fel". Detta är en ytterst avsiktlig rysk terror att rikta in sig mot bostadshus, civilbefolkning och infrastruktur i övrigt. Man söker inte endast att bryta ner den ukrainska folksjälen, man vill uppnå - i bästa fall - total förstörelse och det inbegriper bostadshus, skolor, sjukhus och kulturella byggnader.
Det är den ryska ideologins krigsföring. Ukraina ska inte och får inte existera, därför ska så mycket som möjligt demoleras.