Citat:
Ursprungligen postat av
nandersen
Men orkar man inte se videon så ska man väll inte svara, men en stor del av ukrainafansen är bara intresserad av personangrepp och att rabbla floskler. Sen är det märkligt att dessa personangrepp får pågå utan avstängningar, själv får man varning för att man skriver att kriget är ett proxykrig av usa (blir nog avstängd strax en vecka), de här 2 videona förklarar rätt så bra hur usa krigar via proxy. Precis samma sak händer nu i afghanistan, eller tror folk att usa "råkade" glömma vapen för miljarder när de lämnade afghanistan.
Du hittar någonstans i bibeln att Putin är en pedofil och dålig ledare, samt kommer förlora kriget. Det är helt sant men du får leta själv. Det du skriver har lika lite värde som min mening innan i inlägget.
Om du hänvisar till en länk eller källa så behöver den var mer exakt och samt tala om vad det handlar om. Annars tar ingen det på allvar.
Videon kan ha varit jättebra men ingen lär titta på den. Du kunde lika gott ha använt Bibeln som källa.
Jag har själv kallat ukrainakriget ett proxykrig. Jag har inte blivit avstängd. Väst använder sanktioner och skickar militärt material till Ukraina.
Men
A Antingen tror man Putin startade kriget.
B Eller så lurade väst honom
Hur som helst han är lika blåst under både A eller B.