Citat:
Ursprungligen postat av
ReedMe
Hur många patroner går det i polisens pistoler egentligen? Om polisen börjar skjuta mot en stenkastare så kommer ju den galna mobben verkligen gå berzerk och då krävs det ju att man har ordentligt med ammunition för att skydda sig. Kanske är bättre med nån typ av maskinvapen? Typ kulspruta?
Sig Sauer P226 som svensk polis använder rymmer 15 kulor per magasin, det skulle gå åt många magasin om det sköts på varenda idiot förra helgen. Jag har svårt att tro att en rimlig människa forcerar polis med draget vapen, som dessutom avfyrat det. Kravallerna uppstår och fortsätter eftersom konsekvenserna uteblir, men om polisen visar att man blir skjuten om man kastar sten så har jag svårt att se hur en större grupp skulle kunna springa mot skottlossning istället för ifrån. Möjligtvis att attacker på poliser skulle öka under normal patrullering för att visa sitt missnöje, men att "den galna mobben" skulle gå berzerk känns orimligt.
Vattenkanon är mer effektivt än vad man kan tro, speciellt när det är kyligt ute. Spreja ner människor och gör dom nedkylda, har man inte ombyte med sig så tröttnar man rätt fort när man börjar frysa