Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel-Ben-ny
Du gör dig bara dum, det är precis det motsatta. Sovjetunionens kornbod är genomkorrupt och Ryssland har 2-3 gånger högre levnadsstandard.
Men snälla, det är ju bara att se på alla videos som florerar där rySSar ringer hem och helt förundrat berättar att ukrainare har asfaltsvägar, kylskåp, tvättmaskiner som dom sedan stjäl och försöker skicka hem. I många samtal så uppmuntrar dom rySSka fruarna att stjäla kvinnokläder, trosor och skor för dom har inte alls så fina som husmödrarna i Ukraina har.
Jar har varit i både Ukraina och RySSland och det är endast i St Petersburg och inre Moskva som standarden är som i ex. Odessa eller Kiev, resten av ryska städer är kvar på Sovjetstandard på 70-talet. Kärringarna slåss ju i matbutiker för att få lite socker och trosor.