Citat:
Ursprungligen postat av
Alpoxen
Spelar något av det där någon roll? Ukraina kan inte på någon nivå 'vinna' kriget, det förstår alla. Bra TV, visst, men vad ska hända sen.
De måste prata men det är ju alla i väst emot. Det är en PR-blunder av Putin så klart men att Ryssarna inte ska lyckas invadera Ukraina är det ingen som tror.
Tiden är ju på Ryssarnas sida, Visst, de har alla möjliga problem med sin krigsmakt men till slut kommer de ju ändå att vinna
Man får nog tänka lite längre än så.
Vad tror du händer om Ryssland totalt kör över Ukraina och "vinner" kriget?
Tror du att sanktionerna och isoleringen av Ryssland då plötsligt avbryts och Ryssland och ryssarna välkomnas in värmen igen?
"Bra kämpat - det såg illa ut där ett tag men till slut så lyckades invasionen. Nu glömmer vi folkmordet, våldtäkterna, övergreppen, alla barn som dödats, alla människor som fördrivits"
Skulle inte tro det. Ryssland är körda hur det än går i kriget. De hade förlorat kriget redan innan det börjades - det enda kriget gjorde var att snabba på processen.