Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Fler anser nu att slaget om Donbas har börjat. Detta kommer att bli våldsamt och blodigt.
https://twitter.com/IAPonomarenko/status/1516147844121571329
Det här är alltså att liknas med General Hills stormning av Little Round top med den skillnaden att det är bunkerdvärgen i fronten med en alldeles för stor flagga som försöker hänga med i galoppen framåt på sina korta små ben.
Jag följer bara öppna Osint och har i två veckor reagerat över att Ryssarna inte har mer än typ 80 BTG längs med hela fronten varav 1/3 del är omformade från BTG som tagit gudomligt med stryk (stridsvärde noll).
Ukraina har runt 300 000 man i manöverbrigader och säkerligen flera hundratusen i infanteri i olika konstellationer som kan försvara städer och flanker.
Kritiska massan är emot Ryssland nu och Ukraina kan lugnt försvara där ryssarna anfaller och gå till anfall på ett annat frontavsnitt, Kherson, Izyum, Kharkov. När Putin grötar runt norr om Horlivka för en bit mark.
Min take på detta är att om två veckor är hela Ukraina befriat