Citat:
Ursprungligen postat av
StigaSol
MEN VAD FAN VILL DOM???
Vara ifred i sina områden så dom öppet kan sälja droger, hota affärsinnehavare, skjuta varandra och kaosa, är det detta dom vill??? Vad trött man blir!!!
Dom för en existensialistisk kamp om sin plats i tillvaron. När fadern dog under en amerikansk drönarbomb fick mamman axla ansvaret. På 80-talet började allmännyttan att sälja deras bostäder till engelska kvartalskapitalister som lyxrenoverade. Morsan fick välja mellan att betala dubbel hyra eller ge barnen mat.
Nu får de äldsta barnen större ansvar. Ungdomarna har inte samma chanser som du och jag att få jobb. Samhället bär på strukturell rasism som gör att ingen anställer ungdomar med konstiga efternamn.
Det hänger på ungdomarna att skaffa pengar till mat så syskonen slipper gå hungriga. Nöden har ingen lag och kriminaliteten ligger nära - alltför nära. Man lär sig snabbt av kompisar och äldre vad som gäller.
Att sälja hasch är lätta pengar. Då nöts spärrarna ner och in kommer andra droger. Snart är man en fullfjädrad gangster precis som man hade blivit en rapp och skicklig mjölk-kusk om man bara hade anställts på Arla när man sökte. Man hatar det samhälle som aldrig såg till att ge dom chansen fast dom både kunde och ville.