Citat:
Ursprungligen postat av
Massmedia
Korrekt, vi har sett genom historien vad som händer om en grupp i samhället trycks ner och inte ges fulla rättigheter att existera. Det leder alltid till bråk och konflikter, och i allra värsta fall som du skriver, inbördeskrig.
Samförstånd och samarbete är alltid bäst. Det är ett helt irrationellt hat mot invandrare och muslimer som vissa uttrycker här i tråden. Kanske på grund av egna personliga problem och misslyckanden. Detta kan jag säga eftersom jag både känner och arbetar med många (visserligen sekulära) muslimer och de är verkligen precis vilka hyvens killar och tjejer som helst.
Nyans.. ja, vi behöver lite nyans i debatten här.
Ponera att en dansk muslim gör en folkparksturné i Sverige nästa påsk och pratar "sanningar" om kristendom och avslutar varje möte med att bränna en bibel.
Skulle då sannolikt pingstvänner, sverigedemokrater, moderater och sjundedagsadventister kasta gatstenar och elda bilar?
Troligen nix va? detta är ett bekymmer som är förknippat med muslimer