Citat:
Ursprungligen postat av
lindome
Jag lyssnade på P4 när Titti Schultz sa att det var samma högerextrema som låg bakom upploppen i Rinkeby idag som i Norrköping och Linköping igår.
Jag höll på att sätta kaffet i halsen, inte ett ord om vilka det var som egentligen skapade kaos.
Det är gränslöst efterblivna människor som tillåts arbeta inom media. Det verkar finnas något krav på begåvningsutmaning för att man ska få arbeta med media.
Allt detta fake news banar bara vägen för extrema politker. Det har redan hänt en gång och det höll på att sluta med statskupp i USA. Media tror att de kan ljuga obehindrat för att det fungerar ett tag men sen tar det stopp.
Det är samma sak med nazisttramset. Nu kan man hitta journalister som beklagar sig över att ryssar köpt propagandan att kriget i Ukraina beror på att nazister tagit över landet. Många ryssar tror detta eftersom Putin framgångsrikt använt det som skäl för att starta krig. Samma brunsmetning alltså som svensk media och vissa partier ägnar all sin kraft åt. Men det är ok när vi gör det? Trots att det banat väg för Putins krig i Europa?
Idag intervjuades Expo som oemotsagd fick påstå att "Stram kurs" vill förbjuda islam. Ingen har ifrågasatt att SVT används för att sprida dessa lögner.
Alla dessa lögner har ett pris. I Ukraina blev det väldigt högt. I USA var det nära. Men ändå fortsätter media mata på med nya lögner hela tiden.