2022-04-09, 18:32
  #117625
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Men vad fan, de har ju varit döda i veckor enligt de ryska trollen, hur är det möjligt att kunna återuppstå med vapen i hand så ofta?

Vänta du bara, dom kommer komma med någon galen förklaring snart.
Citera
2022-04-09, 18:34
  #117626
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Det här kommer försvåra ryssarnas kommande offensiv, om uppgifterna stämmer. Tanken med omgrupperingen var ju att förstärka i öster, men om inte soldaterna vill slåss? Då får ryssarna problem.
Nu har ju Putin bytt befälhavare för operationen. Den nye är expert på bombningar och har varit med i Syrien. Så förmodligen kommer vi att se mer av bombningar från luften och mindre på marken. Kan också vara bra eftersom Assad har skickat trupper till stöd för Ryssland. De kommer nog inte att vägra.
Ryssarna använder mer och mer inhyrd personal så det gör inget om några av hans egna inte vågar.
Citera
2022-04-09, 18:34
  #117627
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Det där är den andra kemiska "incidenten" på kort tid. För tre dagar sedan kunde vi läsa detta:



Håller ryssarna på och förbereder sig för användning av kemiska stridsmedel?

Det är ju inte JÄTTEkonstigt att behållare med kemikalier går sönder när hundratusentals människor springer runt i tätbebyggda områden och skjuter på varandra hejvilt?
Citera
2022-04-09, 18:35
  #117628
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Det hade varit förbannat fint om Mariupol får hjälp efter alla dessa veckor.
Total förnedring av dom ryska styrkorna isåfall.

Jag hoppas det, Ukraina måste bli lite mer offensiva nu annars kan det bli en "fryst konflikt" som efter 2014 men med större områden under rysk kontroll. Och i dessa områden så kommer Ryssland utrota befolkningen. Massakrer, tvångsdeportationer till avlägsna delar av Ryssland, deportationer av ukrainska barn som kommer att adopteras ut till ryssar i Ryssland. Istället kommer Ryssland flytta dit fattiga utomeuropéer från Kaukasus och Sibirien.

Samma sak som Sovjet gjort i Estland, Lettland och Ukraina tidigare. Russifiering. Ukraina kan inte vänta medans det sker utan måste fördriva ryssarna.
Citera
2022-04-09, 18:36
  #117629
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Det är ju inte JÄTTEkonstigt att behållare med kemikalier går sönder när hundratusentals människor springer runt i tätbebyggda områden och skjuter på varandra hejvilt?
Varför skulle det vara konstigt? Jag skulle säga att det mesta riskerar gå sönder när hårda strider pågår.

Är väl inte precis som att ryska sabotörer smugit fram med varsin borrsväng...
Citera
2022-04-09, 18:38
  #117630
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Det är ju inte JÄTTEkonstigt att behållare med kemikalier går sönder när hundratusentals människor springer runt i tätbebyggda områden och skjuter på varandra hejvilt?

Nej, men den ryska propagandan kan lätt göra en höna av en fjäder - om det passar deras syften.
Citera
2022-04-09, 18:38
  #117631
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bollius
Det var det jag menade att det kommer vara upp till Ryssland att eskalera, med kärnvapen. För det är allt dom har att komma med mot Nato.
Man undrar vad Usa besitter för vapen numera. Är ganska säker på att dom har vapensystem som vi inte ens känner till som de bara kommer börja använda vid en eventuell strid om överlevnad.

De har nog en plan för att försöka slå ut alla Rysslands kärnvapen med konventionella vapen. Jag läste att flera NATO-länder även har en plan att sätta in sina specialtrupper in i Ryssland för att slå ut kärnvapen. Det finns en stor plan för att med alla medel försöka neutralisera så mycket ryska kärnvapen som möjligt innan de hinner användas. Men det är tredje världskriget.
Citera
2022-04-09, 18:42
  #117632
Medlem
moment42s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Varför skulle det vara konstigt? Jag skulle säga att det mesta riskerar gå sönder när hårda strider pågår.

Är väl inte precis som att ryska sabotörer smugit fram med varsin borrsväng...
Den bilden du serverade med det "Sven".....jag kan bara inte låta bli att garva.85.000 grabbar med borrsvängar i högsta hugg.Inte off topic nej....bara en underbar bild utav ett hemsk skeende.Tack!
Citera
2022-04-09, 18:43
  #117633
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
En uppenbart berusad, alternativt drogpåverkad Maria Zakharova förklarar att aggressionen mot Ukraina beror på att Ukrainarna inte ville dela med sig av receptet på Borsjtj. Jepp, ni läste rätt:

https://twitter.com/i/status/1512488818078887941

Vad i hela friden? Är det en lookalike, eller en deepfake? Eller ordspråk som är självklara för ryssar?
Hon verkar helsnurrig. Med tanke på hur måna ryssarna är att kontrollera krigets narrativ så släpper de ut så knäppa klipp. Som när Putin satt och mobbade sin spionchef innan kriget och den stressade spionen råkar erkänna att de kommer annektera donbas och Putin skrattar lite nedlåtande och säger att det inte är vad de diskuterar.
Citera
2022-04-09, 18:44
  #117634
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nordanvindarna
Vafan har ryssarna haft sönder en behållare med salpetersyra nu?

Först gräver de ner sig i radioaktiv jord i Chernobyl och nu stänker de ner sig själva med salpetersyra

Ryssarna är ganska bra på att ta kol på sig själva måste jag säga

Fy fan, de är kapabla till vad som helst.
Jag har tjatat om samma sak i flera veckor.
Ryssen är sin egen värsta fiende.

Jmfr antalet kommunister som USA dödade i Sovjet med antalet kommunister som ryssarna själva dödade i Sovjet.

Det är väl 0 mot fler miljoner...

Bara ett exempel.

Det ryssarna sysslar med i Ukraina, är bara bissart.
De klafsar runt i Tjernobyl, ger sig på småbarn, slösar med soldater som fan, mördar civila, slösar med hardware, använder öppen komlinje, super och plundrar.

Och skjuter kor!

Det är fan kaos.

Detta är inte soldater.

Det är fulla freaks.
__________________
Senast redigerad av Eremona2.0 2022-04-09 kl. 18:49.
Citera
2022-04-09, 18:44
  #117635
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av QuietExit
Azov krigar på https://twitter.com/UAWeapons/status/1512812838120734723?s=20&t=Cq2SLwnfwgpA4HcJD6FM9Q

Ryssarna har 10000 man där men kan inte ta staden.
Citera
2022-04-09, 18:48
  #117636
Medlem
Ojoj. Britterna tillbyr anti ship missiler nu😁

https://twitter.com/afp/status/1512832744287518726?s=21&t=mDY5qdvzvZUt87kP_cv62g
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in