2022-04-08, 06:19
  #116077
Medlem
Det är ju jättelänge sedan Putin visade sig. Har han blivit mördad - eller blivit skadad av ett attentatsförsök?
Det är ju omöjligt för Ryssland att släppa en sådan nyhet, eftersom det var han som på egen hand bestämde om invasionen.
Citera
2022-04-08, 06:20
  #116078
Avstängd
WTFSTHLMs avatar
Här framgår hur putin "tänker" eller hallucinerar om en ny "världsordning" han nojjat fram i sin dementa överviktiga och ansiktsfeta tillvaro i bunkern. Samma fantasier som adolf hade i sin bunker. Farlig utveckling och om inte ryssland har vett och styrka att sätta stopp så får vi väst göra jobbet.

Rysk propaganda: De måste "av-ukrainiseras"

https://www.msn.com/sv-se/nyheter/utrikes/rysk-propaganda-de-m%C3%A5ste-av-ukrainiseras/ar-AAVYDZF?ocid=msedgntp&cvid=6854720bfa8742c0b81876a 45756521a

Ukrainas folk måste sona sina synder genom krig, resoneras det i ryska statsmedier. Röster som skickas fram rättfärdigar utan vidare åtgärder som kan betraktas som folkmord.Om man ska tolka de här orden så slutar det med att de krossar hela Ukraina, säger historieprofessor Kristian Gerner.

Vem är nazist?
"Ukronazism utgör ett mycket större hot mot världen och Ryssland än Hitlers version av tysk nazism", skriver Timofej Sergejtsev, efter att ha försökt förklara att det är en mer abstrakt form av nazism – och därför mer farlig – som har förklätts bakom paroller om självständighet, västliga värderingar och ekonomisk utveckling.

När en skräckregim växer fram i Ryssland borde nazistinvektiven riktas mot Kreml, anser Kristian Gerner. När förtrycket ökar uppges hundratusentals ryssar ha lämnat landet. Det skapar en "intellektuell öken" där galenskapen tar över, enligt historieprofessorn.

— Vladimir Putin tror att han bedriver det andra världskriget igen, när det snarare är han som är nazisten.
Citera
2022-04-08, 06:22
  #116079
Avslutad
Mauriopol är nu helt intaget av ryska styrkor enligt Sveriges radio P4

Striden är över. Endast små strider i hamnområdet
Citera
2022-04-08, 06:23
  #116080
Medlem
Termos99s avatar
Kriget är långt ifrån över, Ukraina måste stå ut med mer. Många fler Ryssar och Ukrainare kommer att behöva att dö, för att Putin ville leka krig.

Russia's next attack may be 'more brutal', RAF chief says

Air Chief Marshall Sir Mike Wigton tells Sky News "Russia is repositioning for another attack. Potentially it will be even more brutal, even more barbaric, even more illegal than what we've already seen".

https://news.sky.com/story/russias-next-attack-may-be-more-brutal-raf-chief-says-12584621
Citera
2022-04-08, 06:25
  #116081
Avstängd
WTFSTHLMs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Kriget är långt ifrån över, Ukraina måste stå ut med mer. Många fler Ryssar och Ukrainare kommer att behöva att dö, för att Putin ville leka krig.

Russia's next attack may be 'more brutal', RAF chief says

Air Chief Marshall Sir Mike Wigton tells Sky News "Russia is repositioning for another attack. Potentially it will be even more brutal, even more barbaric, even more illegal than what we've already seen".

https://news.sky.com/story/russias-next-attack-may-be-more-brutal-raf-chief-says-12584621

Givet det uttalande som peskov klämde ur sig så verkar det vara något på G. Palatskupp - check?
Citera
2022-04-08, 06:28
  #116082
Medlem
Termos99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Mauriopol är nu helt intaget av ryska styrkor enligt Sveriges radio P4

Striden är över. Endast små strider i hamnområdet

Kan stämma, vi får vänta på fler rapporter om detta. Om det stämmer så har Ryssland haft sin första framgång i kriget sedan det började.
Citera
2022-04-08, 06:28
  #116083
Medlem
SvenBergmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlueOysterPutin
Korruptionen har varit ett urgammalt sätt att garantera överklassens lojalitet till despoten. Helt enkelt för att det fungerar. Korruption är dåligt bara om du inte kan ta del av det själv. Korruption är fettet som smörjer den ryska samhällsapparatens kugghjul.

Oligarkerna är inget nytt. Det är i princip samma system som med tsarerna. Också tsarens regim var genomgående korrupt. Och i vilken hierarki som helst är människor inom hierarkin mer bekymrade över sin egen position och status i den hierarkin än apparatens övergripande form och tillstånd.

Lagar är inget annat än ett dåligt skämt i Ryssland. Lagar är hårda men att lyda dem är valfritt - ett annat ryskt ordspråk. I väst är lagarna de regler som samhället arbetar efter. I Ryssland är lagar härskarens medel om hur man straffar olydiga undersåtar. Härskaren är inte bunden till någon lag, och härskaren kan missbruka vilket kapitel som helst i lagen om att utdöma godtyckliga straff för ett ämne som har visat sig vara besvärligt. Detta är ännu en form av korruption.

Allt som allt är Ryssland obotligt korrupt och dess institutioner är helt ruttna. Men ryssarna själva är så vana vid det att det inte spelar någon roll för dem. En röst – livet är svårt, men det kan vara värre.

Korrekt analys. Man kan se paralleller med den svenska adeln på 1600-talet och "frälset" om man så vill. Ett system så cementerat att endast en brutal folklig intern revolution kan ändra sakers tillstånd.

Förra gången dom försökte så var dom tyvärr lite korkade med slutmålet = kommunism.

Livet är svårt, men om det blir ännu värre så får man ändå vara nöjd, för det kan alltid bli värre än så.

Ge mig ett glas vodka, in i dimman och den ryska sorgliga folksjälen.

Slava Ukraini!!
Citera
2022-04-08, 06:31
  #116084
Medlem
Termos99s avatar
Jag tror han tyvärr har helt rätt.

Scene at Borodyanka 'much more horrific' than Bucha — Zelenskyy

Ukraine's President Volodymyr Zelenskyy said the situation at the town of Borodyanka outside Kyiv is worse than the discoveries made at the town of Bucha.

"They have started sorting through the ruins in Borodyanka," Zelenskyy said in his daily national address on Thursday. "It's much more horrific there, there are even more victims of Russian occupiers."

Invading Russian forces pulled out of the region around a week ago. Ukraine has accused Russia of committing atrocities in the areas troops occupied. Moscow has denied that its troops are targeting civilians and claims images of dead civilians have been staged.


DW
Citera
2022-04-08, 06:31
  #116085
Medlem
BlueOysterPutins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenBergman
Korrekt analys. Man kan se paralleller med den svenska adeln på 1600-talet och "frälset" om man så vill. Ett system så cementerat att endast en brutal folklig intern revolution kan ändra sakers tillstånd.

Förra gången dom försökte så var dom tyvärr lite korkade med slutmålet = kommunism.

Livet är svårt, men om det blir ännu värre så får man ändå vara nöjd, för det kan alltid bli värre än så.

Ge mig ett glas vodka, in i dimman och den ryska sorgliga folksjälen.

Slava Ukraini!!

Jag håller med. Det är också tydligt då Ukraina kastade det mongoliska oket från ryggen efter slaget vid Sinii Vody 1362 när arméerna från Litauen, Ukraina och den tyska orden krossade mongolerna. Ryssland förblev under det mongoliska styret fram till slaget vid floden Ugra 1480.

Slava Ukraini!!
Citera
2022-04-08, 06:37
  #116086
Medlem
Termos99s avatar
En sak är säker, i de områden Ryssland ockuperat kommer krigsbrott och brott mot mänskliga rättigheter att ske. Tro inget annat.

Centrala Mariupol uppges ha fallit

De ryska styrkorna har nu tagit kontroll över stadskärnan i hamnstaden Mariupol. Striderna fortsätter dock i hamnområdet och vid det stora stålverket Azovstal. Det säger Eduard Basurin, pressekreterare för utbrytarrepubliken i Donetsk, till den ryska nyhetsbyrån Ria Novosti.

Uppgifterna återges också av den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War (ISW), som noterar att man inte sett några säkra uppgifter om strider i centrum de senaste dagarna.

ISW skriver i sin torsdagsrapport att de ryska styrkorna fortsätter sina försök att rycka fram söder om Izium i östra Ukraina, men att ukrainarna håller stånd. forts


SVT
Citera
2022-04-08, 06:48
  #116087
Medlem
brajzillas avatar
Måste ju bli jobbigt om Wagnergruppen tvingas strida emot Azov.. Två nazilegoarméer emot varandra
men det försöker dom väl undvika skulle jag tro...

Men dom är väl bara till för att göra smutsgörat och agera kanonmat åt Putin.
__________________
Senast redigerad av brajzilla 2022-04-08 kl. 06:51.
Citera
2022-04-08, 07:07
  #116088
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Ukraina eller några ukrainska trupper hade ingenting speciellt att göra med det där slaget, det var i första hand en litauisk affär. Litaurn fick nominell kontroll över ett stort och ganska glest befolkat områrde i dagens norra/centrala Ukraina (Kiev hade man erövrat redan fyrtio år tidigare) men det betydde inte att det ukrainska folket eller någon ukrainsk adel deltog i detta. Eller att de fick någon aktiv roll i detta nya "Litauen".

Ryssarna, under ledning av Moskva, slog tatarerna i slaget vid Kulikovo 1380. Redan vid den tiden var ryska ett etablerat språk med egen litteratur osv i Ryssland, medan ukrainska fick vänta till 1900-talet innan det blev ett kulturbärande språk i offentligheten, i skolor osv. Innan dess brydde sig ingen, det sågs bara som en talad dialekt. Även av "ukrainarna" själva.

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Blue_Waters

Ukrainas språk är förstås minst lika gammalt som moskovitiskan, för alla de tre östslaviska språken har samma ursprung.

Om moskovitiskan ska det sägas att det standardiserades till den dialekt som talades i Moskva, men det gjordes inte förrän under 1500-talet. Språket var också influerat av andra språk så mycket att man kan fråga sig om det verkligen är moskoviternas eget språk. Kort sagt, det finns en stor skillnad mellan dialekterna och det litterära språket. Någon större förfining fick det väl inte heller förrän med Pusjkin, som levde på 1800-talet.

Om du letar kommer du också att finna böcker skrivna på gammalukrainska, långt före ditt 1900-tal.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in