Citat:
Ursprungligen postat av
RealTide
Känns det ok att i princip skylla hela kriget på det land som blir angripet och vars barn mördas och kvinnor våldtas och mördas.
Geopolitik…. din mupp.
Medlöpare till mordor.
Välstånd och fred har Ryssland aldrig blivit nekade, det är 100% deras eget ansvar.
Tungt inlägg. Låt oss säga att Ukraina är helt oskyldiga till Rysslands reaktion, vad ska vi göra och varför gör inte världen något då? Sanktionerna mot Ryssland hjälper inte Ukraina och heller inte dom vapen väst skickar. Många vet att Kiev-regimen inte är helt oskyldiga. Många vet också att detta är ett resultat av USA och NATO. Det är därför inte många är villiga att delta i ett krig man kunde ha förhidrat. Allt Ukraina hade behövt göra var att föra en dialog med Ryssland, att uppfylla Minskavtalen, att självmant göra sig neutrala åtminstone tills man vara starka nog för en konflikt i framtiden och då utan vår hjälp. Ukraina och USA hade tydligen bråttom med att provocera ryssarna.
Bättre välstånd fick Ryssland efter att Putin kastat ut plundrarna. Sen att han och hans gäng också pludrar är väl tragiskt för folket men dom är åtminstone ryssar. Detsamma hände inte i Ukraina utan folket är fortfarande lika fattiga. Där satte väst och USA klorna i dom och började suga ut och påverka dom att hata ryssar och sen gå i konflikt med dom över allt och ingenting.
Vi har nekat Ryssland mer välstånd genom vår motvilja och hat. Det är få som skulle köpa en rysk bil till exempel. Deras marknad vad det gäller människor går bra och en del billig arbetskraft. Dom tjänar dock en hel del pengar på gas och olja samt andra råvaror men sällan något förädlat för vi skulle vägra att köpa det. Detsamma har börjat mot Kina också där deras högteknologi vägras med motiveringen att dom spionerar.