Citat:
Ursprungligen postat av
BehindRayban
1. Det där är bara lite psyops och "untergangsstimmung". Psyops i tron att publiceringen av namn på Ryska statsanställda skulle skrämma dem från att delta i kriget och "untergangsstimmung" eftersom det uppenbarligen aldrig kommer att bli en rättgång eller utredning mot personerna på listan, medan det mer troligt blir en utredning och åtal av utgivarna av "nyheten". Däremot är det ju som så att nyheten är märkt med en US psyops markering så det blir nog ingen utredning eller åtal överhuvudtaget och antagligen är listan påhittad också.
1. Men det finns ingen datumstämpel på satellitbilderna.
1. Lifvendahl är de facto ganska långt till vänster själv och hennes oberoende ställning garanteras enbart av hennes avslöjande av Ivar Arpis kommunistiska tankegångar om äganderätten.
2. Själva texten ser ut att vara ett Tobias Hubinette verk, dvs. en kreation av en total dåre utan annat inflytande än att försöka hitta på sagor om pågående konflikter. Att Lifvendahl gärna hänvisar till sådana randverk säger något om den kommunistiska agendan i Lifvendahls kretsar.
1. Man kan nog kalla det för bristande idé värden - det går inte att spela samma LP hela tiden utan att folk tröttnar.
2. Det är mest en intern amerikansk maktposering av president Biden. "Han sa att Putin var en krigsförbrytare och pressen skrev att Putin var en krigsförbrytare", "words have power" och allt det där. Syftet är mest att försöka skrämmas med politisk massmedia och är ett tecken på att presidentens approval ratings nått en nivå där presidenten överväger att satsa på "fear" snarare än hans tidigare framgångsrika "love" i Machiavellisk tappning.
3. Det är nog knappast på det viset utan snarare handlar det om att försöka skapa artificiellt stöd för Ukraina och då behövs lite goda mot onda mentalitet för att få fåren att åka dit och ge upp sina personliga friheter och ekonomi för den goda saken (kampen mot "Mordors orcher").
4. Färdigflashbackat!
Ni är ett par stycken i tråden som varit med ett tag och klart att ni har samma bakgrund som mig.
Tar jag mig själv så var invasionen i Ukraina dagen jag slutade se ryssarna som en underdog med viss sympati, dom är aggressor. Rätt skall vara rätt.
Jag är uppriktigt nyfiken på hur ni tänker här, skulle ni vilja bo i Ryssland?
Jag tänker att det bästa är väl då att ni åker till det land ni tycker har rätt i denna konflikt?
Eller ännu bättre, tar värvning i den ryska armen, en kul tvåårig värnplikt skulle göra er gott