Citat:
Ursprungligen postat av
handtralala
Ja, bortsett från att man ska övertyga två korrumperade ryssvänliga diktatorer om att de ska vända kappan så är det ju den lilla detaljen att man ska få den här enorma mekaniserade armen till en landyta omgiven av troligen inte särskilt positivt inställda länder.
Just Uzbekistan och Kazakstan har distanserat sig överraskande mycket från Ryssland sedan kriget startade.
Uzbekistan gick ut tidigt och sa att de inte var glada över skiten. Liknande tongångar kommer från Kazakstan. De meddelade att Putin får klara sig själv, de kommer inte hjälpa till. Den nyligen tillträdde presidenten har för övrigt lovat att genomföra någon form av demokratiska reformer.
Troligen är det ett sätt att försöka hålla sina kort öppna i omvärldspolitiken samt, i Kazakstans fall, en ventil som ska hantera folkligt missnöje - det var oroligt där för några månader sedan, Putin hjälpte till att återställa ordningen genom att skicka polisstyrkor.
Detta säger en del om hur de länderna ser på den närmaste framtiden.