2022-04-01, 20:49
  #109801
Medlem
Ravatoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av handtralala
Såg att någon länkade till en professor som menade att det inte förelåg någon fara för akut strålsjuka och det är det såklart inte. Därmed är det ju inte som att den området inte har en kraftigt förhöjd radioaktivitet och att det skulle vara ofarligt att vistas där. Finns troligen en anledning till att röda skogen varit off limits för turister så sent so 2020.

Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Nu vet vi ju inte vart någonstans exakt som ryssarna grävt så allt är hypoteser.

Worst case grävde de på ställen där man schaktat ner radioaktivt material från marken runt reaktorn o då kan nog ingen garantera att det inte var farligt.

Reglerna i Red Forest är munskydd o geigermätare men misstänker att ryssarna saknade båda.

Verkar blivit raderat, men användaren redogjorde ganska detaljerat vilka strålningsnivåer man kan anta att de råkat ut för.

Slutsatsen var att det vore ohälsosamt och dumt att inte använda andningsskydd, men strålsjuka är bluff.
Citera
2022-04-01, 20:50
  #109802
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Undrar om UA inte har tillgång till avnacerad bildanalys som troligen USA har top notch. Databehandling av kollosala mänger satellitdata för att sålla fram fiendemål.

Det går inte längre att hålla sig gömd dom har troligen dygnetrunt bevakning över allt
territorium. Så stora datamängder behövs dom hetaste superdatorerna i dag för att klara av.
Troligtvis sköts det av Nato och västländer av hundratals analytiker och AI.
Citera
2022-04-01, 20:51
  #109803
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av raskens
Antagligen var oljedepån ganska viktig för försörjning av alla fordon. Nu får ryssen ännu svårare flrsörja.
Undrar om vi inte kommer se mer sabotageverksamhet mot järnvägen också. Ryssland förlitar sig på järnvägstransporter och järnvägen är rätt så lätt att sabotera. Tror tom det kan finnas grupper som kan infiltrera på rysk mark.
Kan tom vara så att det redan nu saboteras friskt på ryska järnvägen. Vi lär dock inte se det. Locket läggs på.

Ja från Vitryssland kommer det ut mycket vad som händer men Ryssland är slutet som en mussla.
Citera
2022-04-01, 20:54
  #109804
Medlem
reptilekings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Det verkar som om hela etablissemanget stödjer honom, media sluter upp helt och de flesta ryssar verkar tro på medias bild av vad som händer. De välutbildade vågar inte säga något och försöker fly landet.

Såg nån statsvetarprofessor på tv som sa nåt i stil med "det är det enda folk frågar om och det enda jag försöker förklara, han kommer inte falla. Hela systemet är byggt för det sedan länge länge..." etc. Ja ni fattar. Men men, ibland händer grejer när man minst. Berlinmuren som stod för alltid föll plötsligt.
Citera
2022-04-01, 20:55
  #109805
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neurowipe
Dra mig baklänges du har rätt. Skymtar är lite underdrift, den är ju stor som en fotboll. Bra tryck i den lasern.

Intressant att det är laserljus i det synliga spektrat. Har för mig att t.ex Hellfire-missilerna som vi använde i lumpen hade osynligt laserljus och trodde nog att det var normen. Man vill ju inte gärna avslöja för fi att de blir belysta eller från vilket håll. Oavsett ja, måste vara en sjuhelvetes laser de använder.
Citera
2022-04-01, 20:55
  #109806
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Det blir nästan alltid knas när politiker ska lägga sig i militära frågor. Ja, tänk på hur Hitler lyckades förstöra för sin egen armé på östfronten genom en rad märkliga beslut som han fattade typ intuitivt.

Nu vet vi visserligen inte hur stort direkt inflytande Putin har, eller hur stor insyn. Det kan ju vara så att han i princip bara kommit med idéer och godkänt vissa saker. Han ger mig lite galjonsfigursvibbar. En ledargestalt att samlas kring. Sedan en krånglig hierarki under honom, med olika grenar av den ryska staten och militären som ofta inte ens tycka kunna/vilja samarbeta.
Ett intressant resonemang mot bakgrund av att de flesta menar och tror att detta är putins krig och inte Rysslands. Har inte ens slagit mig att det skulle kunna vara tvärtom..
Citera
2022-04-01, 20:56
  #109807
Medlem
I DN idag.. om sanktionerna och EU´s energifälla
https://www.dn.se/ekonomi/darfor-vill-putin-tvinga-eu-att-betala-i-rubel/

Visst kan man undra hur EU tänkte eller om man har tänkt alls. Att markera genom att skada sig själv är ett märkligt mått på hur man ser på sina egna medborgare som skall betala notan.
Att Ryssar i gemen lever i en realekonomi tycks såväl politiker som bankfolk också ha förbisett.
Nu är tom Nordea ute i media och "minsann vet" vad Ryssland tänker. Inte många Ryssar är ens intresserade av hur New York börsen går, annat än oligarker som skall spekulera. (Man kan undra om Nordeas chefsekonom "Annika Winsth" hittade på namnet före eller efter att hen började jobba där.)

Förresten har Nordea betalat tillbaka allt dom stal av oss på 90 talet ?
Citera
2022-04-01, 20:57
  #109808
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ravatos
Verkar blivit raderat, men användaren redogjorde ganska detaljerat vilka strålningsnivåer man kan anta att de råkat ut för.

Slutsatsen var att det vore ohälsosamt och dumt att inte använda andningsskydd, men strålsjuka är bluff.

Ja, men är det någon som påstått att det skulle vara tal om strålsjuka? Strålsjuka är ju ett akut stadie från mycket höga strålningsnivåer men exponering för radioaktiv strålning är synnerligen ohälsosamt långt innan man kommer upp i de nivåerna.
Citera
2022-04-01, 20:58
  #109809
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Det verkar som om hela etablissemanget stödjer honom, media sluter upp helt och de flesta ryssar verkar tro på medias bild av vad som händer. De välutbildade vågar inte säga något och försöker fly landet.

Enda skillnaden mot väst är väl att vi inte flyr våra länder. (om dom nu gör det, dvs lämnar sina familjer och liv för att bo i Rinkeby istället) !?
Citera
2022-04-01, 20:58
  #109810
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av reptileking
Såg nån statsvetarprofessor på tv som sa nåt i stil med "det är det enda folk frågar om och det enda jag försöker förklara, han kommer inte falla. Hela systemet är byggt för det sedan länge länge..." etc. Ja ni fattar. Men men, ibland händer grejer när man minst. Berlinmuren som stod för alltid föll plötsligt.

Ja problemet är ju också att de flesta i hans krets är medskyldiga till krigsbrott och delar Putins imperialistiska och militaristiska ideologi. De hatar bara att Putin misslyckats, de hatar att han är svag. hade Putins plan lyckats hade de inte haft något att invända mot att bomba civila etc. Om Putin avsätts/mördas så kommer det inte att komma ledare som väst ser som trovärdiga utan bara en ny lill-Putin.
Citera
2022-04-01, 20:58
  #109811
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pax80
Att Ryssland styrs diktatoriskt är klart men den typ av styre som idkats i Ryssland efter Sovjets fall liksom regimerna i Europa är baserad på kapitalistisk ideologi. Folk i Ryssland är väl ungefär som folk här, dvs vill ha ett bra liv både ekonomiskt och socialt. Varför skall då ryska staten, som baserar sitt styre på kapitalism, vara så motvilliga till nära samarbete med Europas länder? Bästa möjliga samarbete borde ju gynna Ryssland och dess ledare. Inte är de europeiska länderna homogena heller. T.ex regimerna i Polen och Ungern har ju visat prov på diktatoriska tendenser, ändå är dom med i EU. Varför är Kreml-topparna så livrädda för Nato. Nato är en försvarsorganisation och har mig veterligt aldrig på något sätt hotat att anfalla Ryssland.

Ja i alla före detta warszawapakt-länderna så verkar ju den där logiska tanken att "folk vill ha ett bra liv både ekonomiskt och socialt" vara den viktigaste drivkraften även om det finns en del auktoritära inslag typ i Orbans Ungern. Utom Ryssland då som hade kunnat gå samma väg, men Ryssland ser sig som ett imperium som måste ha makt och inflytande över sin intressesfär, det är det viktigaste för dom. Ryssarna vet mycket väl att NATO är en defensiv allians, det är bara propaganda dom kör med för att rättfärdiga sitt angreppskrig.
__________________
Senast redigerad av FiveLakes 2022-04-01 kl. 21:06.
Citera
2022-04-01, 21:01
  #109812
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frimans
Enda skillnaden mot väst är väl att vi inte flyr våra länder. (om dom nu gör det, dvs lämnar sina familjer och liv för att bo i Rinkeby istället) !?

Nej vi har ju ett parti som är i opposition med vår egen alternativmedia. I Ryssland finns inte ens det. Men visst svenskarna har valt vårt samhälle och ryssarna har valt sitt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in