2022-03-31, 12:24
  #108853
Medlem
Salorms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Man-o-Hast
Vad är det för ord? Har du sett det ordet i ett dåligt översatt tv-spel?

automatisk översättning kan göra sådär. Testa någon gång, du skulle bli förvånad.
Citera
2022-03-31, 12:24
  #108854
Medlem
donald12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Man-o-Hast
Vad är det för ord? Har du sett det ordet i ett dåligt översatt tv-spel?

Klippt in text som automatiskt översatts från ukrainska.....
Citera
2022-03-31, 12:24
  #108855
Medlem
revodnebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BigBusiness
Om puttler i desperation efter storstryket i Ukraina sätter in atomvapen behöver det inte bli totalt kärnvapenkrig. Det kan vara en mindre insats i Ukraina för att sprida ännu värre terrror. Hur ryssar och väst agerar efter det är helt öppet. Förmodligen accelererar sannolikheten för ”fel kopp te” rätt hårt.

Undrar vad puttler-fanboysen säger i det läget? ”False flag från väst!!!”.

Ja du bra fråga, de verkar ju kunna ljuga ihop vad som helst.
Citera
2022-03-31, 12:25
  #108856
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jahvet
Allt mer tyder på att belägringen kring Kiev endast varit en avledningsmanöver under första delen av konflikten.
Nu grupperar trupper om för nästa fas.


Ja, så är det. Nog blev vi avledda av avstannade konvojer och tanks stulna av bönder beväpnade med traktor osv.
Den största avledningen är den total inkompetensen. Till och med Trump erkänner sig överaskad.

Schack i hur många dimensioner?
Citera
2022-03-31, 12:26
  #108857
Medlem
BonerBatmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jahvet
Allt mer tyder på att belägringen kring Kiev endast varit en avledningsmanöver under första delen av konflikten.
Nu grupperar trupper om för nästa fas.
Jag vet inte om det varit så smart dock. Nu har de (Ukraina) hunnit mönstra civila och fått en in herrans massa vapen och utrustning. Vore bättre om de gick på knock med allt de hade på östsidan från början och gjort luftangrepp på militära installationer djupare i landet. Lätt att vara efterklok. Sannolikt kommer vi aldrig få reda på sanningen heller så blir spekulationer.
Citera
2022-03-31, 12:26
  #108858
Medlem
En journalist råkade av misstag filma Ukrainska trupper som använder röda korset fordon för att flytta trupper, som många andra terrorgrupper också göra.
Ukraina använder Röda Korset för att transportera trupper.
https://t.me/intelslava/24041

Citat:
Man undrar ju hur KUL kan det vara att leva som Putin nu gör? Isolerat sig under pandemin på ett ganska extremt sätt, och sedan ha folk som provsmakar hans måltider? Han måste känna sig väldig trygg och säker, vilket liv!
Om man är så jävla rädd att bli mördad, kanske man ska ta sig en funderare på varför man ens har de tankarna. Självinsikt känns inte som hans bästa egenskap.

Putin är en av de mest älskade ledarna i världen med ca 80% stöd av sin befolkning. Det är mer sannolikt att någon PK-diktator som Biden eller Makron blir mördad än Putin.
Citera
2022-03-31, 12:26
  #108859
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Did Kadyrov just kill himself?
Fattar han inte att det är strikt olagligt att gå ut i media och hävda raka motsatsen till vad Rysslands propagandaministerium bestämt skall publiceras?

Rest in Pieces, mr Kadyrov. A "misfired" shell is probably on its way already.

Häpnadsväckande.. Det må vara ett storvuxet folk, men det förefaller vara totalt omöblerat på hjärnkontoret. Om det nu ens är inrett.
Citera
2022-03-31, 12:26
  #108860
Medlem
Nordanvindarnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Nej de verkar lobotomerade allihop.

Personalen i Tjernobyl är förfärad över okunskapen hos ryssarna och.vittnar om ett allmänt korkat beteende.

https://fortune.com/2022/03/29/chernobyl-ukraine-russian-soldiers-dangerous-radiation/

Ryssarna har verkligen 0 koll.
Och Putin skiter uppenbarligen i sina soldater, som verkar outbildade. Cancer lär de ju få.

Den sk Röda skogen.är extremt radioaktiv.
Där kör ryssarna rally och skiter i varningar.

Detta krig har passerat aburditetens gräns.

Man tar sig för pannan... Räcker ju med att ett par kontaminerade kängor kommer på avvägar så utsätter du ännu fler för potentiellt elände. De här människorna är sin egen värsta fiende.
Citera
2022-03-31, 12:27
  #108861
Medlem
moment42s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Pansarskotten är tillverkade och avedda att användas mot ryskt pansar Så bra att de kommer till rätt användning nu. Varje förstörd rysk vagn minskar hotet mot Europa.

Vi ska alltså vara tacksamma för att Ukraina minskar ryssarnas militära förmåga o vi borde skänka ännu mer vapen till dem.
Well,om de var tillverkade för just den specificika anledningen vet i attans ...men ja,det är bra att de kommer till användning som du säger.Dock att inte förglömma är att just anledningen till att det är just dessa 86'or som skänks bort är för att de är ganska värdelösa vapen mot just stridsvagnar.Vi får hoppas att de används mot mjukare tvåfotingar istället
Citera
2022-03-31, 12:27
  #108862
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Här är ett par intressanta opinionsmätningar:

58 percent of Russians support the invasion of Ukraine, and 23 percent oppose it, new poll shows

https://www.washingtonpost.com/world/2022/03/08/russia-public-opinion-ukraine-invasion/


Enkät i Frankrike visar att 52 % tror på Rysslands förklaring till invasionen.

Despite attempts to silence the Russian media in the EU, a recent poll in France has revealed that more than half of respondents agree with Russia's reasons for entering the Ukraine conflict.

https://rumble.com/vz19zz-52-of-french-people-believe-russia-on-origins-of-ukraine-war-poll.html

Idioter går det 13 på dussinet på. Om någon i ryssland hade skrivit, eller sagt, att 58% av ryssarna stödjer invasionen så riskerar denne någon 15 år fängelse, ty det finns ju ingen invasion, eller något krig överhuvudtaget, det har ju putian sagt...

2014 gällde the Russian–Ukrainian Friendship Treaty, genom vilket avtal Ukraina garanterades (av ryssland) att dess gränser skulle vara okränkbara, att ryssland skulle respektera landets territoriella integritet, samt att båda länderna inte skulle använda sitt territorium för att skada det andra. Detta bröt givetvis putain och anhang mot redan 2014 när Krim invaderades, och annekterades.

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian%E2%80%93Ukrainian_Friendship_Treaty

Den sinnessjuke putain håller sig uppenbarligen inte till ingångna avtal och går inte att lita på i något som helst hänseende.

putain är paria i den civiliserade världens ögon så länge han lever. ryssland är paria vis-a-vis den civiliserade världen så länge putain lever och regerar i egenskap av landets diktator.

Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).

Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_journalists_killed_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Soviet_and_Russian_assassinations
Citera
2022-03-31, 12:27
  #108863
Medlem
Salorms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Viftter
En journalist råkade av misstag filma Ukrainska trupper som använder röda korset fordon för att flytta trupper, som många andra terrorgrupper också göra.
Ukraina använder Röda Korset för att transportera trupper.
https://t.me/intelslava/24041



Putin är en av de mest älskade ledarna i världen med ca 80% stöd av sin befolkning. Det är mer sannolikt att någon PK-diktator som Biden eller Makron blir mördad än Putin.

Hahahaha... andra terrorgrupper också göra.
Näe, Putler är avskydd av sin egen befolkning.
Citera
2022-03-31, 12:30
  #108864
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Från en säker källa

"Top negotiators said Ukraine was prepared to put aside its ambition to join NATO, host foreign military bases and troops, or seek nuclear weapons. In return, Kiev wants Russia not to object to it one day joining the European Union — and has requested NATO-like guarantees of its security from other nations."

M.a.o. dom viker ned sig. Game over. Ni får helt enkelt tugga i er det nu.


Supersäker källa du kom med, ingen alls
Men jag förstår att ni Putlerälskare måste ha något att hoppas på, hoppet är som man säger, de sista som lämnar en...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in