2022-03-29, 22:54
  #1405
Medlem
Zlatan har mognat sista året. Upplever honom mer som en pappa nu i landslaget. Den kaxiga typen är borta, blivit en bättre förebild i landslaget. Härligt att se och höra.
2022-03-29, 22:54
  #1406
Medlem
Stones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DurexPlayHeat
Zlatan får vi nog se i VM 2026

Tack, jag lyckades klämma fram ett skratt.
2022-03-29, 22:55
  #1407
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pecka-
Får Janne sparken nu?


Svenska landslagstränare slutar väl? Inte sparkas. Men han har väl mycket kvar å ge. Tycker SvFF.
2022-03-29, 22:55
  #1408
Medlem
sebastian_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Samma här också. Det är så svårt och tänka på att han är den sista länken till VM-94 spelarna med Lucic och Henke Larsson..
Är det verkligen det? Vm 94 var för snart 30 år sen.
2022-03-29, 22:55
  #1409
Medlem
Detta är bra för Sverige, kan man fokusera på att bygga om laget.
2022-03-29, 22:55
  #1410
Medlem
calmsolutions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Korder
Vet inte varför alla bara skyller på Janne. Sverige var det bättre laget fram till 2-0-målet. Inte hans fel att vi sumpar våra lägen.

Men visst, att han valde att överraskande starta Karlström som sedan står för tavlan som leder till 0-1 får gubben ta på sig. Än en gång gör sig Sveriges hopplöst obefintliga spets och bredd på innermittfältet sig påmind.

Det var Jannes fel. När man pressar på så som Sverige gjorde innan 2-0 utan att göra mål så ser ju en blind att någon som Zlatan behövs i boxen.

Då hade Polen blivit än mer defensiva och Sverige hade behållt trycket.
2022-03-29, 22:55
  #1411
Medlem
SmartSkalles avatar
Den idiotiska tillbakapassningen från Olsson i midjehöjd orsakade 2-0 målet. Jävligt smart med ett stenhårt pass från tre meter mot ett träben som Danielsson som dessutom var sista gubbe. Olsson borde straffknullas med slak kuk som straff.
__________________
Senast redigerad av SmartSkalle 2022-03-29 kl. 22:58.
2022-03-29, 22:55
  #1412
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av regndroppen
Skriver han med tårar i ögonen
Att vi åkte ut? Nej, bryr mig faktiskt inte alls. Dels mår man bra över att Karlström och Danielson (återigen) är ansvariga för förlusten och kommer förhoppningsvis må dåligt över detta i lång tid framöver.

Sen så har jag svårt att tagga för ett VM i Qatar i december, så att vi inte går dit är egentligen skitsamma.
2022-03-29, 22:55
  #1413
Medlem
Korders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DurexPlayHeat
Zlatan får vi nog se i VM 2026

Han kommer envisas med att sparka boll tills han behöver en rullator för att nå fram till straffområdet.
2022-03-29, 22:56
  #1414
Medlem
Hunden007s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WhereIsRussia
Zlatan öppnar för EM -24

någon som är amputera hans ben med mig?
2022-03-29, 22:56
  #1415
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OvissFramtid
Det är mång saker som fäller Janne:

1.Han vek sig för media
2. Han blev PK (Isak får starta två matcher och spela 90 minuter trots att han är iskall i klubblaget)
3. Han håller febrilt fast vid sina trogna tjänare i gubbar såsom Danielson, M.Olsson, och Quaison.
Har man inte spelat en enda träningsmatch hela 2022 och tillhört ett kinesiskt lag eller om man som Quaison tillhör nån okänd klubb i ett gulfland då har man inget i ett landslag att göra.
4. Hans oförmåga att ändra speluppställningar, det enda vi spelar är 4-4-2 eller 3-4-3 med boll som det så fint heter.
5. Hans oförmåga att ge unga spelare som faktiskt presterar på hög nivå chansen...J.Karlsson, Gudmundsson med flera...
6. Hans besatthet av Forsberg på vänsterkanten när han spelar som en äkta 10a i klubblaget.
7. Flyger ner till Milano för att ta med en 41-åring på muppen Håkan Sjöstrans begäran.

osv...Så jävla trött på honom. Försvarat honom i ur och skur trots flera motgångar senaste tiden men nu är det slut Janne, nu får du fan börja svettas lite och inte komma undan med ditt nonsenssnack ännu en gång. Det komiska nu är att media kommer ha hans rygg såsom alla fjantar inom SvFF, han spelade ju Zlatan, Elanga mfl..

Jepp.
Janne sitter betydligt mera obekvämt nu.
Första riktiga plumpen i protokollet detta.
2022-03-29, 22:56
  #1416
Medlem
fjiskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ducey10
Detta är bra för Sverige, kan man fokusera på att bygga om laget.
Finns en hel del som kan haft på sig tröjorna för sista gången.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in