2022-03-29, 12:09
  #107149
Medlem
HejaFinlands avatar
Man talar om mellan 150 - 200000 soldater som Ryssland samlade ihop inför detta krig. Lite matematikövningar över människoliv som kan dö och lemlästas, lite makabert men ändå.

Men hur många är det från utbrytarrepublikerna? De har gjort total mobilisering där av alla män så det måste ju vara många? Enligt Wiki hade de 44000 soldater i aktiv tjänst. Donets har 2 302444 invånare. Luhask har 1 464039 (Vad folkrikt/tätbefolkat Ukraina är jämfört med Sverige). Jag tror många är gamla för jag har hört att många har flyttat/flytt från dessa områden. Men det måste ju vara flera hundra tusen som är mobiliserade nu?

Hur mycket förstärkningar har Ryssland skickat efter de ursprungliga trupperna? Tjetjener, inrikestrupper, Wagnergruppen etc?

Det var ursprungligen 230 000 + mobilisering i Donbas (350 000?) + extra trupper skickade av Ryssland (?) = Ryssland kanske har 600 000 i Ukraina. Det skulle förklara hur de kan fortsätta trots att de förlorat 50 000 man i döda, sårade och tillfångatagna. Det är "bara" 8 % förluster.

Citat:
Ursprungligen postat av donald12
Om skicket på förråden av ryska flygplan är lika dåligt som för stridsvagnar så är det en ohållbar takt. Tillfångatar Ukraina piloter så tappar ryssen även de erfarna o kvaliteten minskar. Demilitariseringen av fascisten Putin går framåt. Snart kan inte ryssen hota sina grannar som de gjort tidigare.

Ja de använder äldre och äldre utrustning från sina förråd och sämre tränade soldater så hela ryska armén försvagas i snabb takt. Men de skall ju ha 25 % av sina bättre trupper, bataljonsstridsgrupperna kvar som de inte använt ännu. Vi får se om de skickar dem också till Ukraina.
Citera
2022-03-29, 12:09
  #107150
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Det har det varit hela tiden.

Väldigt rörigt, särskilt om du räknar in icke-stridande, som hamnar mitt i hetluften

En summering av etniska grupper:

- En osorterad grupp utländska studenter (bla indier) som försöker ta sig ut ur Ukraina
- Kanadensare (stridande)
- Sydamerikaner (stridande)
- Tjetjener (stridande)
- Amerikaner (stridande)
- Diverse Hjälparbetare (från Sverige och Gud vet var)
- Syrier (stridande)

Jag har säkert missat tio grupper.....

Jävla soppa.

Jag har läst om hela 678 svenskar och bara 6 stycken fick nog. Men uppgifterna är osäkra. Mycket osäkra.
Citera
2022-03-29, 12:11
  #107151
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ravatos
Varför då?

Spelar ingen roll. Nu får vi orsak att utvisa en tedjedel av de ryska diplomaterna, (spionerna), ifrån Sverige, som en sympatiåtgärd, i solidaritet med våra baltiska vänner, (förlåt ester, jag vet att ni inte vill räkna er som "balter").
Citera
2022-03-29, 12:12
  #107152
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Så Ryssland har dragit ned på mängden nedskjutna helikoptrar från igår.
Då hade man skjutit ner 78 och idag 74.

Ukraina har 48 st Mi-24 attackhelikoptrar och 28 transporthelikoptrar. Sammanlagt 76st i okänt skick. troligtvis är en del av dom ur bruk.

Dom ryska siffror ska nog mest ses som en rolig historia
Nja skillnaden verkar vara att objekt har flyttats mellan helikoptrar och flygplan alltså klassats om.
Det kan bli så när man försöker sammanställa rapporteringen som ibland inte är den bästa och det inte alltid skrivs ut en total siffra, när det sedan skrivs ut en total siffra så kan de rapporterade uppgifterna justeras.
__________________
Senast redigerad av Jahvet 2022-03-29 kl. 12:14.
Citera
2022-03-29, 12:12
  #107153
Medlem
Frickys avatar
Den ryske förhandlaren Vladimir Medinsky har sagt att man kommer att göra ett uttalande efter fredssamtalet. Det väntas komma om ett par timmar.

Det väntas med spänning.
Citera
2022-03-29, 12:13
  #107154
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Jag har läst om hela 678 svenskar och bara 6 stycken fick nog. Men uppgifterna är osäkra. Mycket osäkra.

Låter som rimliga siffror. Redan fler än vad som åkte till den internationella brigaden under, hela, det spsnska inbördeskriget.
Citera
2022-03-29, 12:14
  #107155
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Man kan inte resonera som du gör vad gäller hotet ifrån Ryssland.

Innan 2014 så trodde vi: "Ryssland har förmåga att anfalla Sverige, men inte incitamentet.

Nu säger många att Ryssland har incitamentet att anfalla Sverige, men inte förmågan.

Men rysk förmåga kan byggas upp. Det har vi sett tidigare och det kommer vi få se.

Så länge den ryska cancersvulsten inte är allvarligt försvagad så kommer den att ha incitament att anfalla sina grannländer, en cancersvultst kan omöjligt agera på annat sätt!

En cancersvulst utan pengar kan inte växa.
Ryssland har varken incitamentet att anfalla Sverige, eller förmågan.
Tyskland ensamt kommer att ha en större militärbudget än Ryssland nu.
Citera
2022-03-29, 12:16
  #107156
Medlem
Ravatoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fricky
Den ryske förhandlaren Vladimir Medinsky har sagt att man kommer att göra ett uttalande efter fredssamtalet. Det väntas komma om ett par timmar.

Det väntas med spänning.

Hela världen håller andan.

Samtidigt ligger en B52 redo att slå ut svartahavsflottan. (Om man får dramatisera det lite)
https://www.flightradar24.com/2b4eb03e

Nej men seriöst, det kan väl handla om signalerande att den ligger där och cirklar med transponder påslagen.
Citera
2022-03-29, 12:16
  #107157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Jag har läst om hela 678 svenskar och bara 6 stycken fick nog. Men uppgifterna är osäkra. Mycket osäkra.

Suck. De kan ju råka ut för vad som helst.
De kan tappa bort sig, hamna i en massgrav eller kidnappas.
Flera kommer nog att rapporteras som "saknade" och aldrig hittas.
Och sen blir det gråtreportage i media....
Hade jag varit ung och alert hade jag åkt själv. Jag dömer ingen.
Men det är lite synd om dessa fredsskadade svenskar.
De blir nog djupt chockade av verkligheten.
Citera
2022-03-29, 12:21
  #107158
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zergrush
Det är straffbart med 15 års fängelse i Ryssland för att ens säga att det pågår ett krig just nu.

...Marina Ovsyannikova fick komma undan med parkeringsböter! Det här var något som var fullständigt godkänt från högsta ort:
https://twitter.com/grishchukroma/status/1503500141159985157

Och undrar man varför Putins regim skulle tillåta (eller tom. ge order om) motstridiga budskap som går emot den officiella propagandan på statstelevisionen så är detta ingenting att bli förvånad över. Detta har varit Rysslands strategi i flera decennier (och även något som användes av det Sovjetiska KGB): Förvirrade människor som inte vet vad de ska tro på är lättare att kontrollera och dupera!

Faktum är att man får säga Ryssland har blivit ett föredöme inom detta område med tanke på hur skamlöst ljugande har blivit standardförfarande och en vanesak för rörelser på (extrem)högerkanten, nu på senare år? USAs förre president är ett solklart exempel men det finns fler: Fenomenet beskrivs väldigt bra (och skrämmande förutseende) i det här gamla BBC-inslaget från 2014:
https://youtu.be/KOY4Ka-GBus?t=47


Vill man f.ö. fördjupa sig vidare i ämnet så rekommenderas verkligen boken "Disinformation" av Ion Mihai Pacepa och Ronald J. Rychlak!
Tack för inlägg och boktips, uppskattas!
Citera
2022-03-29, 12:21
  #107159
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dLn_sthlm
Tycka vad man vill om Politifact men här finns ett ganska talanda diagram över antalet civila dödsoffer i östra ukraina som bygger på siffror från UNHCR.

https://www.politifact.com/factchecks/2022/feb/25/vladimir-putin/putin-repeats-long-running-claim-genocide-ukraine/

2014: 2.084
2015: 954
2016: 112
2017: 117
2018: 55
2019: 27
2020: 26
2021: 18
Många har ju naturligtvis flyttat bort från de värsta ställerna där bomber faller och en del till Ryssland. Arbetslösheten är hög eftersom gruvdriften står stilla och vatten blir också dåligt pga av alla bomber och granater. En folkfördrivning.

Ukraine's war-torn Donbas region is on the verge of environmental disaster
https://www.nbcnews.com/news/world/ukraine-s-war-torn-donbas-region-verge-environmental-disaster-n1266372
Citera
2022-03-29, 12:22
  #107160
Medlem
Några konstateranden med anledning av det pågående kriget i Ukraina: (med start 24 februari 2022)

Krigshetsarna har julafton nu. Rysshatet frodas. Sekelgammmal fientlighet mot Ryssland blommar.
Nyhetsförmedling i massmedia är totalt ensidig - som alltid på mäktiga och självgoda Nato-länders och deras medlöpares sida.

Att mångårig fientlighet och inringning av Ryssland med militärbaser jorden runt gör att ryssarna känner sig trängda och hotade, låtsas man inte förstå.

Ett exempel på hur Rysslands folk avsiktligt förnedras av Nato-länder med anhang: Ryska idrottare får inte tävla internationellt under egen nationsflagga.

Genast efter att kriget startade började man tala om att ställa ansvariga inför rätta för krigsbrott. Förberedelser för detta har påbörjats i Haag och i Sverige.
Ändå har inga ansvariga för Nato:s omfattande flygbombningar av olika länder ännu ställts inför rätta för krigsbrott. Dessa ansvariga är fortfarande ostraffade.
Några krig där Nato-länder ostraffat har utfört omfattande flygbombningar och andra militära angrepp kan nämnas:
Vietnam 1954 - 1975
Irak 1990 - 1991
Jugoslavien 1995 och 1999
Afghanistan 2001 - 2021
Irak 2003 - 2011
Libyen 2011
Sverige har inte genomfört några sanktioner mot angriparna i dessa fall, och har inte heller levererat några vapen till de angripna ländernas förvar. Tvärt om har Sverige deltagit på angriparnas sida med militär närvaro på marken (i Afghanistan) och med militärflygplan i luften (Libyen).

Myt 1:
Det pågående kriget i Ukraina är det första i Europa sedan andra världskriget.
Men krigandet och flygbombningarna i Jugoslavien på 1990-talet då?
Hur kan ett så grovt faktafel få upprepas i massmedia utan att bli motsagt!

Myt 2:
Ryssland annekterade Krim 2014.
Faktum är att Krim först bröt sig ur Ukraina och blev en självständig stat, genom ett beslut i Krims eget parlament, och att man därefter hade en allmän folkomröstning i Krim, med resultatet att 96 % av de röstande ville att Krim skulle anslutas till Ryssland.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in