2022-03-26, 17:52
  #103693
Medlem
slashxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Så ryssarna bombade en bränsledepå.
Vart skall karnevaltåget nu få bränsle ifrån?
Enligt klipp från det ryska försvaret, innan kriget, har de kapacitet för att lägga egna mindre pipelines. Det var väl det som var tanken iallafall.
Citera
2022-03-26, 17:52
  #103694
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Men snälla? Skrivs sånt här i europeisk media som påstår sig vara seriös? Det är ju för fan otäckt.

Ju mer ryssarna avväpnar Ukraina, desto fler stridsvagnar får Ukraina:

Citat:
The Ukrainian Army Has More Tanks Now Than When The War Began—Because It Keeps Capturing Them From Russia

https://www.forbes.com/sites/davidaxe/2022/03/24/the-ukrainian-army-has-captured-enough-russian-tanks-to-make-good-all-its-own-losses-and-then-some/?sh=5968a4467922

Förmodligen är det enligt plan. Men verkar vara en avancerad 4D-shackplan. Få begriper denna plan.
Citera
2022-03-26, 17:52
  #103695
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jan2021
Om labben i Ukraina, i Fria Tider, står det om dem, Fria Tider, har läst Daily Mail, där står det om Bidens son som har investerat i labben och info omkring det hela.
https://www.friatider.se/joe-bidens-son-bakom-labb-biologiska-stridsmedel-i-ukraina
Fria tider finns på Putins lönelista.
Citera
2022-03-26, 17:52
  #103696
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Så kan man förstås tro, men det stämmer inte med verkligheten. Det kan bevisas genom att titta på valresultaten bakåt i tiden hur regionerna har röstat och även genom opinionsundersökningar. Skiljelinjen går inte heller mellan vad som kan tänkas vara etniska ryssar eller ej. Identifieringen baseras främst på upplevd kulturell identitet/tillhörighet.

Det finns en kraftig majoritet som är Pro-Öst i både Donetsk och Luhansk.

Vill du läsa på lite så finns det mycket på nätet, en bra sammanfattning finns på Wikipedia.
Däremot så har det hållits ett par undersökningar i de delar av områden som anekteratts av rysk militär efter 2014.
För det första är det bara delar av de regionerna sen har de ifrågasatts då utländsk militär varit närvarande.
Men läser man enbart ryskkontrolerad media så kan man ha en annan bild.
Citera
2022-03-26, 17:53
  #103697
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Hur kan Putin bli åtalad för brotten i Ukraina? Ja eller kan han det? Hur definieras krigsbrott?


https://www.wionews.com/photos/how-could-russian-president-vladimir-putin-be-prosecuted-for-war-crimes-in-ukraine-465719#how-is-a-w ar-crime-defined-465709

Om inte så gäller civila lagar. Delaktighet i massmord lär inte vara svårt att bevisa, straffsats saknas inte heller. Kan kanske vara dags för internationell efterlysning av de misstänkta?
Citera
2022-03-26, 17:54
  #103698
Avstängd
negrofobens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Krankentot
Ukraina har fler pansarvagnar än någonsun. De flesta är krigsbyte. Det går bra för ryssen nu.

https://nyheder.tv2.dk/2022-03-25-ukraine-har-flere-kampvogne-end-nogensinde
Ja det är ju enkelt för,ukrainarna då ryssarna överger sina tanks och drar hemåt😂😂👍

Ryssarna har ju däremot 500 tanks mindre nu!
Citera
2022-03-26, 17:54
  #103699
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Det är deras nästa mål. Dom lyckas ju döda varandra hela tiden så vatten behövs inte

Nä de skiter väl i rent vatten också.

Ryssarna har väl sabbat telenätet också?
Nätet de själva skulle använda

De förstör master de behöver och eldar upp bränsle de behöver...

Japp då blir vattentornen nästa mål och efter det matlagren..

Vad fan håller Putin på med?

Allt är helt uppåt väggarna.
Citera
2022-03-26, 17:57
  #103700
Medlem
Africagonzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SilentVictory
Självklart forskar man på sånt, annars står man med byxorna neddragna när skiten väl träffar fläkten.
Kan lova dig att denna typ av forskning sker lite överallt, även här i Sverige.

Det står ingenstans att det handlar om utveckling av npgra biowarevapen, inte någonstans. Det är Ryssland som påstår det. Men allt som kommer från Ryssland nu för tiden är bara lögner för att kunna fortsätta sitt krig.


Verkar bara vara jag som tycker det är besynnerligt att det är just Biden personligen och USAs försvarsdepartement som är med i finansieringen.
Hoppas Hunter inte hjälper till att finansiera något i Sverige bara.

Metabiota also has close ties to the Wuhan Institute of Virology (WIV)
Citera
2022-03-26, 17:57
  #103701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Det var ju inte jättesmart nej.
Ryssarna behöver bränslet.
Bränslet de nyss eldade upp

Vad gör de härnäst?

Ska de bomba vattentorn också?
Mobilmaster kanske? Så dom kan börja använda sina krypterade lurar 😁
__________________
Senast redigerad av Sir89 2022-03-26 kl. 18:02.
Citera
2022-03-26, 17:58
  #103702
Medlem
dLn_sthlms avatar
VICE News har kommit med en ett nytt reportage, den här gången från Irpin

https://youtu.be/KOao41OlzaU

Reportaget igår kom från Kharkiv och var än mer gripande. Fy fan vad det Ukrianska folket får lida… en ren mardröm.

https://youtu.be/VAsf6dsq3rQ

Pro-ryska hjärntvättade stollar som baggebo1 och Oksai79 avfärdar väl filmerna som MSM propaganda från väst utan att titta på det men man kunde önska att de ändå tog sig tid för det och sen hade vett och hjärta som en normal människa och höll käften.

Fy fan vad jag hatar Ryssland och deras fega paranoida dvärg till president. Världens mest misslyckade land! Även om det är synd om de ryska folket som blivit så lurade så ska det ändå bli ett nöje att se hur de och deras skitland förs tillbaka till 1980. Ha det så trevligt med er potatis och vodka bakom järnridån.
Citera
2022-03-26, 17:58
  #103703
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vonsexron
Alltså allt jävla snack om biolabb. Om det skulle stämma behövs det fabriker inte labb. Finns få patogener som bara skulle angripa ryssar. Därför behövs det fabriker.

42 biolab sponsrade av usa, hört talas om ett biolab i kina i wuhan? vad tror du 42 biolab i ukraina kan ställa till med för helvete för oss.
Citera
2022-03-26, 17:59
  #103704
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Lavrov sa väl att Ryssland blir starkare av sanktionerna... så han borde vara för dom och välkomna ännu flera?
Det var innan hans dotter fick sin stora villa konfiskerad av engelska myndigheter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in