Citat:
Ursprungligen postat av
Karman
Lägg
Citat:
Ursprungligen postat av
Taggad
Av
Citat:
Ursprungligen postat av
painkiler
Nu
Citat:
Ursprungligen postat av
jonkebonke
Okej?
Citat:
Ursprungligen postat av
sektledarenII
Bra
Citat:
Ursprungligen postat av
nousernameneeded
Exakt.
Rysslands militärkampanj mot Ukraina har sett en dramatisk ökning av russofobi över hela Europa och i USA, med vissa ledare som använder ett ganska odiplomatiskt språk, sa Rysslands tidigare president till RT och RIA Novosti på torsdagen. Dmitrij Medvedev, landets ledare 2008–2012 och för närvarande vice ordförande i det nationella säkerhetsrådet, hävdade att olika politiska krafter och nationer i Europa försökte rida på den nuvarande vågen av ryssofobi för att fullfölja sina egna intressen.
Tjänstemannen hävdade också att även om "vi då och då hör helt häpnadsväckande kommentarer", var Rysslands ledarskap artigt och blev aldrig personligt. Enligt Medvedev är "etik och gott uppförande" det som hindrar Moskva från att ta billiga skott mot andra länders högsta tjänstemän, trots hårda kommentarer riktade mot deras ryska motsvarigheter.
Medvedev hävdade också att russofobi gick tillbaka flera århundraden, och manifesterade sig särskilt tydligt vid vissa tillfällen i historien. Tjänstemannen citerade den ryske 1800-talspoeten Fjodor Tyutchev, "som talade om hur västvärlden slog sig ihop med Ryssland för 150 år sedan och gjorde allt som stod i deras makt för att förvandla oss till utstötta och pariaer."
Politikern fortsatte med att ropa ut västvärldens dubbelmoral och USA:s känsla av att de är en "ytterste beslutsfattare", trots att dess militära aktiviteter utomlands ofta har resulterat i massiva förluster av människoliv. Den tidigare presidenten påpekade att de europeiska länderna som kritiserar Moskva nu "inte har monopol på europeiskhet", eftersom Rysslands "historia är lika europeisk som deras .” Så alla försök att representera Ryssland som inte längre europeiskt låter "löjligt", hävdade Medvedev.