Citat:
Ursprungligen postat av
...Tru-Put-Jin...
Då blir nog Stockholm Hiroshima 2.0 och Göteborg Nagasaki 2.0, seriöst. Lägg ner No-fly Zone!
Då tar vi den smällen men viker inte ner oss för ryssen. Med vad är topic då undrar någon?
Global svält rycker närmare på grund av krig, lite överallt, samt befolkningsökning på många ställen. Inte minst klimatförändringarna som innebär ökad torka. Globaldumhet är orsaken.
Att Ukraina inte hinner så sina åkrar betyder en del eftersom marginalerna är små mellan mat till alla. Och det är i år kanske ytterligare något år. Grundorsakerna verkar däremot mer långsiktigt.
UNHCR kommer att med dina pengar som du skänkt, köpa upp mat, allt vete. Dit bröd ökar i pris för att du är korkad och betalar till det.
Tigray, Somalia, Södra Sudna, Afghanistan och en rad andra överbefolkade länder kräver varje år skördarna inte slår rekord, hjälp med mat från omvärlden. Hjälpen ges av FN och andra humanister utan hjärna.
Skär snoppen av Afrikaner ger bättre effekt.