2022-03-24, 21:18
  #100981
Medlem
Viktigt att snabbt döda varenda rysk soldat nordväst om Kyiv så att man kan frigöra trupp för undsättning i öster.
Citera
2022-03-24, 21:18
  #100982
Medlem
Ravatoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fricky
Amerikanska presidenten Joe Biden har tidigare sagt att kemvapenhotet är ett verkligt hot.

Nu uppger han att USA kommer att agera om Ryssland och Vladimir Putin använder kemiska vapen.

Det säger Biden på en presskonferens, rapporterar CNN.

”Vi skulle svara om han använder det. Men hur vi skulle svara beror på hur vapnen används”, säger han

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/lVmoXy/liverapportering-spanda-laget-kring-ukraina

Då är det bara för Zelensky att hävda att ett kemvapenangrepp skett så är det igång då.
Citera
2022-03-24, 21:18
  #100983
Medlem
Ang. Ropucha fartyget som sänktes idag, låg det i hamn? De kan väl ändå inte försökt landstigning utan understöd från luften - verkar ju smått konstigt om så är fallet?

https://www.youtube.com/watch?v=7g5ZVwDqLRg
Citera
2022-03-24, 21:19
  #100984
Medlem
raskenss avatar
Amerikaner i UK. Verkar som blå band är UK också? Har nästan uteslutande sett gula band.

https://twitter.com/nexta_tv/status/1507087571452579841?t=-YoYu8jAaFiStE6UWfm2yQ&s=19
Citera
2022-03-24, 21:19
  #100985
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Otroligt material. Otroligt intressant.
Inte undra på att det går åt helvete.

Och den där personbilen, fy fan.
Två gamlingar, avrättade utan diskussion, på 50 meters håll, av en stridsvagn!

Ryssarna ger ny innebörd åt begreppet övervåld.

Såhär krig ser ut. "Övervåld"...det är förfan krig, inte dataspel, utan på riktig. oskyldiga stryker med det går inte att undvikas.
Citera
2022-03-24, 21:20
  #100986
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Tror det var tvärtom?
https://svenska.yle.fi/a/7-1005534

Nu är jag inte så förtjust i Turkiets Erdogan heller men han känns ju som en hjälte till skillnad från superskurken Putin.

Bayraktar är väl iofs utvecklat av ett privat företag och Ukraina köpte in dom för några år sedan.

Sen sägs det att Ukraina köpt in fler efter invasionen men oklart om det stämmer eller att Erdogan har haft nåt med det hela att göra sedan invasionen startade.

Erdogan är fortsatt en vidrig ledare och en skam för NATO. Putin slår honom med hästlängder numer iofs.
Citera
2022-03-24, 21:21
  #100987
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Ja trupperna i Donbas är/var fasta där. Det var dem ryssarna år/var ute efter. Och för att inte trupp från Kiev skulle kunna komma till undsättning så håller man på med mindre angrepp där. Det är väl i stora drag en rimlig strategi? Och som dessutom ser ut att fungera.

Så man offrar elitsoldater på tokanfall mot en flygplats?

Den plan du skissar på är förmodligen en efterkonstruktion.
Citera
2022-03-24, 21:21
  #100988
Medlem
HejaFinlands avatar
Oj Nej! Amerikanarna krigar i Ukraina! https://twitter.com/TheDeadDistrict/status/1507082655682154496
Citera
2022-03-24, 21:22
  #100989
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Som jag skrev. Exempelvis fungera som soldater i skenmanövrer.

Och det skulle vara omöjligt att genomskåda menar du?

För egen del hoppas jag att Vitryssland offrar så många regimvänliga trupper som möjligt. Vitryssland är redo för att befrias.
Citera
2022-03-24, 21:22
  #100990
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Ja trupperna i Donbas är/var fasta där. Det var dem ryssarna år/var ute efter. Och för att inte trupp från Kiev skulle kunna komma till undsättning så håller man på med mindre angrepp där. Det är väl i stora drag en rimlig strategi? Och som dessutom ser ut att fungera.

Nej den är inte rimlig av flera olika anledningar. Du antar då att Putin aldrig hade som mål att ta Kiev. Detta är ett konstigt antagande då för att kunna byta regeringen i UA behöver man ta Kiev. Varför antar du att det är dom ryssarna var ute efter? Varför skulle det vara ett mål att attackera specifika trupper? Om man ville omringa dom så skickar man väll tanks tanks snabbt omkring dom där områdena? Trupperna som skickades till kiev har lidit enorma förluster, du tror dom skickade ditt för det egentliga målet vilket är trupperna runt donbass? Du tror alltså man lätt den ryska armen lida enorma förluster för att göra en skenmanöver för nej man vill såklart inte ta landets huvudstad utan egentligen vill man förstöra ett par specifika trupper. Du tror det för dom där trupperna runt Donbas är dom bästa trupperna? Det är möjligt men vad tror du är Putin slutliga mål? Om han vill ta Kiev någon gång så är den där strategin helt efterbliven eftersom desto längre tid Kiev kan förberedda sig desto svårare blir det att ta den. Trupperna runt donbas är duktiga men inget speciellt, det har kommit massor med fler trupper nu med nya vapen från västra UA.
Målet var ju självklart att ta Kiev men sedan lyckades man helt enkelt inte.

"Russia Struggled to Capture a Ukrainian Town. Intercepted Radio Messages Show Why." sök den är på youtube så ser du vissa anledningar varför dom inte lyckades ta Kiev
Citera
2022-03-24, 21:23
  #100991
Medlem
von Hindenburgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fokuserapafakta
Ang. Ropucha fartyget som sänktes idag, låg det i hamn? De kan väl ändå inte försökt landstigning utan understöd från luften - verkar ju smått konstigt om så är fallet?

https://www.youtube.com/watch?v=7g5ZVwDqLRg

Det låg flera fartyg i hamn. Förmodligen använder de hamnen i Berdjansk för att snabbare få fram materiel till terroristerna som bekämpar Mariupol.
Citera
2022-03-24, 21:23
  #100992
Medlem
Hobbybondes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arnstad
Visst. Men kvantitativt? Hur stora förluster? Mycket svårt att ens uppskatta.
Jag tror jänkarnas uppskattning ligger ganska nära sanningen. Dvs ungefär den siffra som kom ut i rysk media ett kort tag för några dagar sedan. Ca 10 000 döda, vilket borde innebära 40 000 satta ur stridbart skick. Den siffran skulle också förklara varför man tagit in "legosoldater" och varför det börjar ryktas om att de kallar in reservister.
Efter en månads strider lär de behöva nya gubbar att rotera med om 40 000 är ute ur leken.

De sakerna ihop gör att jag tror att siffrorna stämmer på ett ungefär
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in