2022-03-24, 09:28
  #99913
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naofumi
Intressant uppdatering av dagliga händelser från Alexander Mercouris


https://www.youtube.com/watch?v=Mze7ByH--Yc

Intressant uppdatering om Alexander Mercouris


https://www.legalcheek.com/2017/07/barrister-who-was-disbarred-after-forging-lady-hale-letter-sued-for-200000-by-ex-client/

"Mooney described Mercouris’ actions as “tortuous deceit”; former Royal Courts of Justice advisor Mercouris put them down to a nervous breakdown and subsequent depressive illness. Representing himself at the BSB-led hearing, Mercouris admitted the five counts against him and said:"
Citera
2022-03-24, 09:29
  #99914
Medlem
dLn_sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Naofumi
Intressant uppdatering av dagliga händelser från Alexander Mercouris

Intressant??? Länkar du till Alexander Mercouris så kan du ju lika gärna länka till Sputnik eller RT eller någon annan känd rysk desinformations och propagandakanal.
Citera
2022-03-24, 09:29
  #99915
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LucNN
Då och då är ni alla så tröga haha. Kolla, dom “tvingas” i meningen att efterfrågan är så låg. Dvs. Alla väljer bort ryssolja. Inte att dom prisdumpar. Så det påverkar inte KSA etc., utan dom kan höja priset eftersom alla de som inte vill ha ryssolja köper annanstanns. Minskat efterfråga på ryss e inte lika med mindre efterfråga på olja och gas. Det är boicot.

Jag förstår inte riktigt vad du menar med din kommentar. Jag har haft en diskussion med en annan debattör och jag tror du har missat sammanhanget.
Citera
2022-03-24, 09:31
  #99916
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dLn_sthlm
Intressant??? Länkar du till Alexander Mercouris så kan du ju lika gärna länka till Sputnik eller RT eller någon annan känd rysk desinformations och propagandakanal.

klart sämre skulle jag säga, är källan en redan etablerad och ökänd ytterst tarvlig lögnare och bedragre, försvinner ju lite utav "det är ju propaganda , men då är säkert ALLT propaganda....." som endå är syftet....
Citera
2022-03-24, 09:31
  #99917
Medlem
Russian warship ORSK is burning, big loss

https://streamable.com/wrkish
Citera
2022-03-24, 09:34
  #99918
Medlem
dLn_sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slö
klart sämre skulle jag säga, är källan en redan etablerad och ökänd ytterst tarvlig lögnare och bedragre, försvinner ju lite utav "det är ju propaganda , men då är säkert ALLT propaganda....." som endå är syftet....

Frågan är om Naofumi är för slö för att kolla trovärdigheten på sina källor eller medvetet sprider pro-ryskmongolsk propaganda?
Citera
2022-03-24, 09:35
  #99919
Medlem
HejaFinlands avatar
Jag har hittat en ny karta som verkar bra att studera fronterna på. https://soar.earth/maps/12215?pos=49.57842329965702%2C32.09058861337804%2C 7
[quote=ReijoHervonen|[/QUOTE]


Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
USA var genuint rädda för Sovjet unionen under stor del av Kalla kriget.
De var först ut i rymden. De byggde utmärkta stridsvagnar under WWII. USA använder gärna ryska rymdraketer.

Ja men Ryssland är inte Sovjet, det är just det som är problemet. Vi ser nu att all Rysslands teknologi är från Sovjet så det som var bra på 80-talet är föråldrat nu. På dessa 30+ år som gått sedan dess har väst utvecklat nya vapen. Man talar ryssarnas robotar t.ex. Iskander. Den utvecklades under Sovjets sista tid men blev inte helt klar sedan tog det väldigt länge för Ryssland att få klar denna 80-talskonstruktion för de har inte samma kompetens som Sovjet hade. Den nya roboten som skall vara så snabb som de skryter om är bara en variant av sovjetiska Iskander som man släpper från ett flygplan. Stridsvagnarna de har är bara varianter på sovjetiska stridsvagnar. Rymdprogrammet är från Sovjet, kärnvapnen är från sovjet. Sovjet var mycket större och hade ingenjörer etc. från många länder som idag är självständiga. Ryssland är bara ett av de länder som var med i Sovjetunionen. Ryssland vill se sig som Sovjet med det är de inte, de är bara en av de många delstaterna i Sovjet. I Sovjet fanns inte heller Putin och hans oligarker som stulit alla statens pengar.
Citera
2022-03-24, 09:37
  #99920
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av siljaeuropa94
Skickas inget grövre artilleri till Ukraina? Enbart pansarvärn,mindre missiler och dylika påsksmällare?
Faan vad Putin måste skratta åt detta.
De har redan massor av grövre artilleri.
Citera
2022-03-24, 09:37
  #99921
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shoottheelks
Titta på grafen över Nikelpriset. https://markets.businessinsider.com/commodities/nickel-price?op=1
Sverige är världsledande på specialstål. SSAB, Sandvik, osv.
Specialstålet används sedan av vår tillverkande industri för att tillverka saker
vi exporterar.

Vad tror du kommer hända med Sveriges ekonomi?

Kriget i U. är som en tagtrådsdildo. Kommer göra ont och bli riktigt jävla blodigt.

Ju sämre det går för Ryssland desto fler narrativ om hur dåligt det kommer att bli i väst…

Först var det flyktingkortet ni viftade med. "Titta, nu kommer nu får ni flyktingar igen och allt brakar".

Nu kör ni ekonomikorthet. I väst- som om Ryssland står pall. "Titta hur ekonomin i väst kommer att krascha".

Innan kriget var det hur splittrat och dekadent väst är.
Citera
2022-03-24, 09:38
  #99922
Medlem
Snapcounts avatar
Ukraina: Ryssland kallar in fler soldater

Ukrainas militär uppger i ett uttalande att Ryssland skickat fler trupper till gränsen till Ukraina. Enligt militären behöver Ryssland nu ta till reservister för att ersätta den stora mängden soldater man förlorat i kriget.

Enligt militärens uppgifter kommer fler ryska soldater som varit stationerade i Syrien till Ukraina för att kriga.

Ryssland har inte bekräftat de ukrainska uppgifterna.


https://svenska.yle.fi/a/7-10013113

Hmm.., det blir inte 19-åringar då.
Citera
2022-03-24, 09:38
  #99923
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lallisen
Det är inte troligt att de lyckas komma runt effekten av sanktionerna.
De är nästan lika hårda som sanktionerna mot Iran. Till skillnad från sanktionerna mot Iran är det dessutom en I det närmaste total uppslutning bakom sanktionerna i resten av världen.
Levnadsstandarden kommer sjunka radikalt i Ryssland. Det kommer bli hög arbetslöshet samtidigt som priserna går upp.
Det är redan varubrist.
Det rimliga e väl ditt scenario. Men jag såg att ekonomiska experter var förvånade över att börsen i Moskva går så bra idag. Dom trodde dock att det var bara tillfälligt den skulle gå bra.
Citera
2022-03-24, 09:39
  #99924
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Mer sänkta fartyg ur ett svenskt perspektiv är utmärkt. Då minskar den ryska förmågan att attackera Sverige (Gotland) på sikt.

Ja, det är mumma. De har ju också en del av Östersjöflottan i Svarta havet. Må den förbli där. På botten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in