Citat:
Ursprungligen postat av
kolingen321
Du har den där lite RT mindset men det jag tror ni flesta inte fattar är att det är nog få är som tycker invasionen av Irak var en bra grej är, så den ända som går på krigspropagandan är du. Du vet själv att detta är bara realpolitk handlar inget om några nazister eller Putin kärlek för människorna i donbass. Handlar det om NATO? Nja lite , NATO importerar inte konflikter så Putin kan så fort det blir tal om NATO be rebellerna i dom östra provinserna att börja kriga igen. Putin känner sig inte hotad av UA, det handlar bara om ryska strategiska intressen i Ukraina och sluta köp att allt Ryssland gör är för defensiven mot försvars alliansen NATO
Professor John Mearsheimer skulle hålla med dig om att det är statistiskt sannolikt att realpolitik mellan stormakter i slutändan drivs av en rationell önskan att uppnå (regional) hegemoni, i ett anarkistiskt internationellt system likt det vi har idag.
Konflikten grundar sig på att Rysslands militära doktrin går ut på regional dominans och att USAs militära doktrin går ut på global dominans. Både Ryssland och USA försöker att undgå att erkänna att de gör något aggressivt och klär sig hellre som den försvarar sig. Det finns ingen oskyldig part när det kommer till realpolitik och hävdar man det så fabricerar man krigspropaganda (eller är ett offer för det).