2022-03-22, 12:11
  #1969
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Borde man inte ringa snuten direkt i det läget?

Eller så skulle de kontaktat föräldrarna. Eftersom han studerar är föräldrarna lite ansvariga tills man är 21 år tror jag. Bara för att man har fyllt 18 år är man inte vuxen än och tror att man kan göra hur som helst.
Citera
2022-03-22, 12:12
  #1970
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haziza
Vad vet vi om lärarna? Vi ser hela tiden hur vänsteraktivister vill ta kontroll över våra barn och indoktrinera dom vilket kan ha fått han att tappa det helt?

Citat:
Ursprungligen postat av PaulRonge
”Roidad” vad är det?

påverkad av anabola steorider
Citera
2022-03-22, 12:13
  #1971
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EdgarAllaPoe
Någon familjekoppling till Keith Cederholm som friades för det sk Raggarmordet efter att Jan Guillou tog upp fallet i Rekordmagasinet?

Det undrar nog många nu… finns ju många Cederholmare som iofs kan vara släkt med Keith.
MEN denna kille det?
Citera
2022-03-22, 12:13
  #1972
Medlem
JaredLetos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PaulRonge
”Roidad” vad är det?
När man ser ut att gå på anabola.
Citera
2022-03-22, 12:13
  #1973
Medlem
Andy Flags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yaroshenko
Brand?

Vilka är kvar efter 17?

Lärare? Eftersom de har lov och ferier arbetar de längre dagar de veckor de arbetar (årsarbetstiden skall vara likadan för en som normalt jobbar 40 timmar i veckan).
Citera
2022-03-22, 12:14
  #1974
Medlem
Emolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakkvarr
Kanske de bara var lätta offer? Trots all styrketräning och beväpning vågade han sig inte på någon vuxen man?

Förmodligen var skolan i dess helhet något han avskydde. Synd att coronapandemin så hastigt tog slut med Ukrainakrisen: hade de fortfarande haft distansundervisning hade offren med stor sannolikhet levt idag!

Så det hade inte funnits elever som varit enklare offer menar du?

Tänk innan fingrarna rör sig. Snälla....
Citera
2022-03-22, 12:14
  #1975
Medlem
KattenLattens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Intressant

Han verkar även vara anti-rasist. Jag får vibbar av den där vänsterblivna transan som knullade småbarn på något dagis i Kalmar.

Nä, nu tror jag inte längre på incel-spåret.
Det finns ingenting som tyder på att den i tråden nu påstådda gärningsmannen var en "incel". Vad som sker i trådar som denna är att den politiska vänstern söker sig som de robotar de är till diskussioner där orsaken till ett tragiskt skeende för en gångs skull inte tycks vara en blatte som hatar vårt samhälle som betalar hela han och hans släkt leverne i bekvämlighet som negern aldrig annars skulle ha kunnat drömma om, eftersom gemene svensk faktiskt fortfarande har några småslantar i sina byxfickor som fortfarande skulle kunna gå till negerns familj och korruption av vårt samhälle. När det då är en vithyad grabb som sannolikt lider av mentala problem som påstås stå för handlingen, så är ordet "incel" detta decceniums populära invektiv för vänstern att slänga runt, vilket egentligen inte är menat som en kommentar till något samhälleligt problem om ensamma unga män, utan snarare en förolämpning om att gärningsmannen är för ful för att få ligga. Sedan rullar vänstern iväg till en annan diskusson och förebrår någon för att de yttrat en nedsättande kommentar om en person's sexuella förehavanden.

Vänstern gör vad den alltid gör, och fördummar vårt samhälle till nya, häpnadsväckande låga nivåer.
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Högerextrem? Den var rolig. Han har nyligen gått på en kulturmarxistisk skola

Han är vän med feminister och transor på facebook.
Citat:
Ursprungligen postat av beheaded
Woke-kulturen. Ungdomar idag lär sig tidigt att allt de känner som en motgång eller som du upplever negativt beror på att de är förtryckta. De lär sig aldrig att behöva ta eget ansvar. De förväntar sig att få allt gratis av samhället. Alla motgångar är någon annanstans fel.

Elever känner sig förtryckta av lärarna så snart eleverna får tillsägningar, dåliga betyg eller ombeds vara tyst i klassen. Det är så dagens ungdomar har blivit upplärda av den nya identitetsvänstern.

Och nu börjar det slå tillbaka. Miljöpartistiska kommunalrådets son i Eslöv gav sig på en manlig lärare och försökte mörda honom. Och nu har en elev i Malmö lyckats mörda två lärare…

Välkommen till vänsterns woke-kultur när den nu slår ut i full blom.
Korrekt. Denna incident är inte resultatet av något "högerextremt", utan den av vänstern kraftiga förruttnelsen av vårt samhälle. Värre kommer det tyvärr sannolikt att bli, men den resulterande accelerationen av vänsterns hat kan kanske slutligen nå ett klimax, där vändningen till slut sker då den vanliga, dygdiga medborgaren faktiskt till slut får nog och tar tag i saken. Det är ännu långt dit, tyvärr.
Citat:
Ursprungligen postat av Gary.Glitter
Sjukt beteende att vara etnisk svensk och självutnämnd ateist och samtidigt sitta och kalla kristendom för en lallreligion och benämna Islam som någon vinnare i situationen.
Vi har med en feminin cuck att göra. Han är en smalfet, blek, vit och heterosexuell "man" vars enda väg till att få lite gemenskap, och eventuellt ligga av en medlidsam blåval, är att leka runt som en manlig feminist. Han är en självutnämnd ateist som hatar Kristendomen, men som samtidigt tycker att Islam är "häftigt och coolt". Ordet hanrej räcker inte till att beskriva hur patetiska dessa sorgliga ursäkter till män är.
Citat:
Ursprungligen postat av Gary.Glitter
Detta dåd har förmodligen ingenting med religion eller politik att göra. Det hade media och polis gått ut med då, dessutom finns det inte direkt någonting som antyder på det. Finns både vänster- och högergrejer på Pinteresten som länkats. Dessutom kan dessa inlägg vara flera år gamla och är några få bilder han likeat. Det är bara en like, det är inget ställningstagande.
Helt sant. Denna incident har ingenting med explicita politiska budskap att göra. Den patetiska vänstern famlar efter halmstrån, i något slags vedervärdigt försök att "vinna" en samhällsdebatt när de nu för en gångs skull påstås få klarlagt att det inte var en kaosande negerapa som stod för våldet, som det annars alltid är. Deras moral är lika nattsvart som alltid.
Citat:
Ursprungligen postat av apeshitt
Om det stämmer så finns det många människor på skolan som säkert sett det samma och som har mycket goda skäl att anklaga sig själva idag. De bär en stor del av skulden till att något verkligen hände.

Tidigt i tråden är det någon som menar att "han ser ut som en vanlig tonåring" men jag håller inte med. Hans sociala medier ser INTE ut som vanliga tonåringars utan de är ihåliga och tomma, han pratar närmast med sig själv. Få vänner och inga reaktioner eller kommentarer att tala om även om många såklart tagit bort sina nu i efterhand. Men det verkar inte funnits många fler från början.

om skälet är ensamhet och utanförskap eller oupptäckt psykiatriska svårigheter eller psykiatrisk vård som inte erhållits så är det fortfarande en omvärldsfråga. De lärare som tycker att de "noterat att något inte stått rätt till" HAR ansvar som anställda på skolan att anmäla, rapportera, ta kontakt med föräldrar och nätverk och vård mm när något känns fel. Att komma nu i efterhand när något har skett är närmast att medge tjänstefel.

Ensamhet bland unga är också ett omvärldsproblem och här ligger det även på klasskamrater och skolkamrater att de befinner sig i en miljö där de accepterar att elever utsätts för utanförskap.
Klokt inlägg. Den svenska flumskolan, som denna skola tycks vara ett ypperligt exempel på, om det man kan läsa om dess inriktning och elevernas föräldrars aktivism i form av att "alla skall med" är något att gå på, visar här vad den leder till för den skattebetalande, självhatande svensken. Släng in lite kulturmarxistisk och feministisk daglig propaganda, och plötsligt ter det sig inte längre så konstigt att en vit, heterosexuell manlig tonåring med tidigare mentala besvär till slut brister.
Citera
2022-03-22, 12:15
  #1976
Medlem
jingiskingiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Den-stora90
Har gått igenom 171 sidor nu här på Flashback 85 procent är bara s*it.
Någon som har namn på BO?

Jag har namn på båda 2 då jag har anhöriga på skolan.
Citera
2022-03-22, 12:16
  #1977
Medlem
Enoch.Thulins avatar
En grej som stör mig lite är att killen sägs gå på konstprogrammet. Medan lärarna tydligen undervisar på naturprogrammet. Det talar lite emot att det skulle finnas ett personligt motiv.
Citera
2022-03-22, 12:16
  #1978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dredge
Du är riktigt ute och cyklar.
Du menar att CP låg på samma nivå som Ed Kemper?
Tjo flöjt säger jag.
Du blandar ihop vad psykopat är med nåt annat. De flesta med rätt höga poäng på den där skalan är harmlösa mytomaner. Folk som säger att deras chef är psykopat vet inte heller vad de snackar om. En av de mest uppenbara poöngen på skalan ser ut ungefär så här: om du går förbi en bil med nycklarna i, tar du den och kör iväg utan att ta hänsyn till konsekvenserna? CP: ja. En hög chef hade aldrig varit en hög chef med det beteendet. Väldigt många mördare har inte heller det beteendet.

Vet att folk på den här plattformen blandar ihop äpplen och päron inom området. De flesta mördare har poäng på psykopatskalan (t.ex. känslokalla) men inte nödvändigtvis många poäng. Däremot kombinerar de ofta detta med psykiska störningar, jävligt taskig barndom eller något annat otrevligt.

En grej många sjuka mördare dock HAR gemensamt (t.ex. Ed Kemper, Ulf Olsson, Dennis Rader m.fl.) är: en kontrollerande och hård mamma som gärna använder stenhårda regler, blaming (inte sällan religiös) samt aga under uppväxten. Oups.. kvinnans roll igen. Som sagt, det är trasiga män som slår och mötdar. Varför de slår och mördar borde man kanske diskutera oftare.
Citera
2022-03-22, 12:16
  #1979
Medlem
Okej, lösa rykten men det verkar som att han inte fick vara med på ett spex skolan hade igår. Han snedtände och hämtade vapen hemifrån och mördade 2 lärare.
Citera
2022-03-22, 12:16
  #1980
Medlem
drmaximusens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hebr
Fabian Cederholm till höger i bild

https://bildix.mmcloud.se/bildix/api/images/f386d2f8-0a36-5c47-8b33-acc1d5e174b6.jpeg?fit=crop&w=980&h=551

Av hans instagram att döma så så verkar han ensam. Tränar själv och ritar mycket. Duktig på att skissa får jag säga.

Han har sannolikt flippat efter att ha känt sig kränkt och utsatt en längre tid och främst av en av mordoffrena. Den andra som dödades tog han nog av bara farten


Får intrycket att det är mycket mörka, en del dystra drag med lite abstrakta drag, fantasy..
Kanske lite schizo.. eller borderline med i bilden?
Bara en vild spekulation
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in