2022-03-21, 20:41
  #96553
Medlem
Massmedias avatar
Intressant att Ryssland nu går ut och bekräftar nästan 10000 döda soldater. Rätt siffra är dock säkert en bit högre, så tidigare uppskattningar om 15000 är nog bra.

Men i och med detta erkänner också Ryssland att man ljög när man någon vecka in i invasionen pratade om 400 döda ryska soldater.
Citera
2022-03-21, 20:42
  #96554
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Nu har siffrorna nått även Expressen:
Det är de officiella Ryska fejksiffrorna. Tredubbla antalet dödade och skadade för en någorlunda korrekt analys såklart. De har fått skicka hem 50000 lemlästade tonåringar
. Rysslands konvojer slaktas som sittande ankor. Sist var det tydligen Syriens getknullare som fick smaka på NLAW och den Ukraimska befolkningens vrede
Citera
2022-03-21, 20:44
  #96555
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheNightTripper
Jag förstår inte varför man inte kan jämföra med Afghanistan? Ett inbördeskrig i ett grannland som Sovjetunionen ockuperade och stödde ena sidan medans andra sidan stöddes av USA.
Men att jämföra med WW2 går tydligen bra?

I Irakkriget 2003-2011 så dog det inte ens 5000 amerikanska soldater.

Det är katastrofala förluster för Ryssland under dom här veckorna.

Värt att notera är också att Ryssland har mindre befolkning än Sovjetunionen hade så går inte jämföra rakt av.

Afghanistans förluster justerat med Rysslands mindre population är en bra jämförelse då båda krigen är onödiga anfallskrig. Dvs inget militärt hot mot Ryssland förekommer.

Ukrainakriget är o kommer bli otroligt mycket blodigare än Afghanistan.
Citera
2022-03-21, 20:44
  #96556
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Tydligt exempel på hur propagandamaskinen arbetar i Ryssland nu när endast ryska källor finns i landet:
OBS, källa är alltså ryska försvarsministeriets press-sida:
https://eng.mil.ru/en/news_page/country/more.htm?id=12414169@egNews


Här hävdar alltså försvarsministeriet att Ukraina svarade på frågan om humanitär korridor.
I verkligheten svarade Ukraina på kravet om att ge upp Mariupol kl 03.00 imorse, vilket rapporterades av flera medier igår.

Det är helt sanslöst hur Ryssland nu kan skruva på infon så det passar dom, när resten av Ryssland ej längre har tillgång till oberoende nyhetskanaler.
Detta är ju en helt vansinnigt konstig nivå som propagandan hamnat på.
Det är lite rörligt men det handlar inte bara om en vanlig humanitär korridor utan även en humanitär korridor där stridande (soldater) tillåts lämna och transporteras till valfri plats i Ukraina om de lägger ner vapen.
Liknande vi sett i Syrien där militanta fick samma erbjudande och de flesta valde att åka till Idlib.
Citera
2022-03-21, 20:46
  #96557
Medlem
cerns avatar
Svenska soldaterna som skulle hjälpa Ukraina åkte tillbaka hem igen. "De blev rädda" enligt Expressen.
Sverige visar vilken stake dom har. De trodde det skulle vara Gay Pride men kom till ett krig istället.

LOL
Citera
2022-03-21, 20:47
  #96558
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Massmedia
Intressant att Ryssland nu går ut och bekräftar nästan 10000 döda soldater. Rätt siffra är dock säkert en bit högre, så tidigare uppskattningar om 15000 är nog bra.

Men i och med detta erkänner också Ryssland att man ljög när man någon vecka in i invasionen pratade om 400 döda ryska soldater.
japp med andra ord kan man lita på dem ukrainska siffrorna ganska bra.
Citera
2022-03-21, 20:49
  #96559
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kolingen321
Ja självfallet , men manskap problem är inte varför offensiven har stannat upp. Sen kan man faktiskt ersätta en del av armen utan någon offentlig mobilisering, dock tar det några månader. Dom får ju en ny kull av värnpliktiga varje 6 månad iaf.
6 månaders paus i väntan på nästa kull kanonmat känns onekligen som en annorlunda strategi
Citera
2022-03-21, 20:50
  #96560
Medlem
qwerty-66s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Det är faktiskt gravt oroande - Ser det som en indikation på att Ryssland bestämt sig att skippa humanitära korridorer iom detta uttal.

Bara titta på Syrien kriget och hur Ryssland använde humanitära korridorerna för att omgruppera samt beskjuta civila.

De har aldrig brytt sig om civila utan skjuter på dem för att skapa elände o kaos.
Citera
2022-03-21, 20:51
  #96561
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HenrikN96
Det verkar ju uppenbarligen vara väldigt enkelt att rapportera om antalet ryska soldater som dött, och även stort intresse att gå ut med detta
Hur tillförlitliga är uppgifterna?
Vad har Ukraina rapporterat över 15000 döda och över 40000 skadade.
Det går inte att rapportera dessa siffror korrekt i en konflikt.
Ungefär som man pratar väldigt generellt om antal dödade från krig som t.ex 1 miljon dödade i Irak för det finns inga exakta siffror att tillgå.
Därtill kan det användas som propaganda men det gör inte siffrorna mer trovärdiga.
Citera
2022-03-21, 20:55
  #96562
Medlem
orrecrists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cern
Svenska soldaterna som skulle hjälpa Ukraina åkte tillbaka hem igen. "De blev rädda" enligt Expressen.
Sverige visar vilken stake dom har. De trodde det skulle vara Gay Pride men kom till ett krig istället.

LOL

Ja det small en bomb sen fortsatte det och tycktes aldrig ta slut. Några sprang ut i skogen och några ringde sin mamma.va fan trodde dom?? Trodde dom det var vattenkrig? Kuddkrig? Välkommen till verkligheten grabbar.
Citera
2022-03-21, 20:56
  #96563
Medlem
DDRTVs avatar
Kan vara högre siffror på döda ryssar än rapporterat.

A former internal affairs minister of #Ukraine
@AvakovArsen
shared the intercepted Russian military summary for March 18: Rus. Army troops killed 12,814. Private company Liga (former Vagner) troops killed 4,451. Total number ofservicemembers killed at war in Ukraine: 17,265.

https://mobile.twitter.com/MrKovalenko/status/1505961677371621379
Citera
2022-03-21, 20:57
  #96564
Medlem
Don.Cs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cashmoney85
Här har du en Ukrainsk Donna som slår ut stridsvagnar. Ser man på styr utrustningen så verkar det vara arabiska bokstäver på skärmen hmm 🤔

https://youtu.be/KvRnbIeTDAo

Ukrainaproducerad "Stugna". Exportversion som var ämnad för kund i mellan östern men kriget kom ivägen och använda istället på hemmaplan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in