2022-03-21, 11:24
  #95773
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
DPR:s bedömning av Ukrainas kvarvarande manskap i Mariupol:

https://t.me/boris_rozhin/34881

Det är ett jävla tjat om nazister.
Putin är inte demokrat och Ryssland är inte en demokrati. Han ska hålla käften. Och finns det ett gravt naziproblem i ett grannland, ska Putin konsultera FN och inte sin stab av rövslickare. Men Putin är ju inte rätt man för saneringsjobbet, i vilket fall som helst
Protofascisten och tjuven Putin orerar om nazister. Snacka om att skjuta kanon i glashus. Idiot.
Citera
2022-03-21, 11:25
  #95774
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
Då har tydligen förlustsiffrorna för Ryssland åter rört sig upp till 300 döda per dag. Om vi följer försiktighetsprincipen kan vi beräkna 200 döda per dag.

Men hur många återvänder till the motherland som krigsinvalider? Det kommer att sänka Ryssland.

Vi har dag 26 av invasionen nu.
Det brukar gå ca 4 skadade soldater per död i moderna krig. Om de brittiska uppskattningarna om 7500 är rätt så har ca 20% av den ursprungliga invasionsstyrkan nu antingen dödats eller skadats. Det förekommer uppgifter om ryska soldater som skjuter sig i benet för att slippa strida.
Citera
2022-03-21, 11:25
  #95775
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
När utökas sanktionerna? Vad mer kan vi göra. Kan man stifta katastroflagar som ger oss rätt att beslagta alla ryska konton, alla pengar, inte bara oligarkernas utan alla ryssar som finns i Sverige?

Hur långt kan vi gå?

Varför kallar inte Ann Linde upp den tjocke ambassadören och stänker lite öl på honom?

Gör något för FAN. Diplomati funkar inte.


Håller med, det man kan se nu är att inte heller sanktioner biter. helt sjukt.
Citera
2022-03-21, 11:26
  #95776
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Ännu fler dör i krigets Ukraina
och NATO fortsätter att titta på

NATO ? vad har USA med detta att göra,,, är det inte bättre att dom tar hand om sin egen skit istället för att skapa mer oro i världen.. 1/3 del av befolkningen har ju inte ens sjukförsäkring..
Men baser över hela världen har USA råd med.
Citera
2022-03-21, 11:26
  #95777
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kolingen321
Man får då fundera vem dom ska byta han mot? Någon liberal snubbe som vill vända sig till väst? Ja det finns stort stöd för en sån bland dom unga och i storstäderna, och det kommer säkert blir mer och mer såna människor desto värre kriget går för Ryssland. Men Putins bas tror jag till största del stöttar kriget, samt så får man tänka på att hela Rysslands säkerhets apparat skulle ju falla om dom får in någon väst vänlig person så varför skulle dom som kan avsätta Putin (människor inom säkerhets tjänsten militären) göra det?


Någon nämnde en som hette Bortnikov i efternamn.
Citera
2022-03-21, 11:26
  #95778
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LudwigVon
Det finns bättre sätt att bilda sig en uppfattning än ryska propagandaorgan
Om det står på RT kan man utgå ifrån att det inte är sant, så det är en bra indikator på det sättet.
Citera
2022-03-21, 11:26
  #95779
Avstängd
WTFSTHLMs avatar
Syriska legoknektar redo att rycka in för Ryssland

https://www.msn.com/sv-se/nyheter/utrikes/syriska-legoknektar-redo-att-rycka-in-f%C3%B6r-ryssland/ar-AAVifGR?ocid=msedgntp

– Vi ska visa dem något de aldrig sett. Vi kommer att föra gatukrig och använda taktiker från striderna när terroristerna besegrades i Syrien, säger befälhavaren Nabil Abdallah.

Vladimir Putin meddelade den 10 mars att 16 000 ”utländska volontärer” kommer ansluta sig till striderna, vilket inte bevisats. Enligt ukrainsk underrättelse har runt 150 syrier tagit sig in i landet, och amerikansk militär bedömer att det rör sig om ”mycket små” antal.


Kan dessa verkligen göra skillnad? Vana från strider i öknen mot motståndare som saknar den moderna mtrl som ukraina förfogar över. Undrar om de tar med sina egna pickuper?
Citera
2022-03-21, 11:26
  #95780
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slö
svårt att avgöra vad ryssen anser vara en en nazist, men civila generellt är ju ett mål.

här tex, litterly a (eller två) nazi som smet undan--..

https://twitter.com/Kateryna_Kruk/status/1505294182390378501
Här tvättas en liten nazist, lägg märke hur lömska nazisterna i tältet är.
Citera
2022-03-21, 11:27
  #95781
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
DPR:s bedömning av Ukrainas kvarvarande manskap i Mariupol:

https://t.me/boris_rozhin/34881

Har vi ett variant på Halbe från WW2

Allt går igen

Men det lär tröja innan vi behöver see nazzarna marchera i Kiev som dom gjort regelbundet sedan 2014, tack Putin för det
Citera
2022-03-21, 11:28
  #95782
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Ännu fler dör i krigets Ukraina
och NATO fortsätter att titta på

Du brukar skriva det varje dag. NATOs passivitet kan förmodligen bero på att Mordor hotat med kärnvapen.
Citera
2022-03-21, 11:28
  #95783
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av johan.topphat
Förlåt min okunskap men vad händer med ekonomin i ett land om man trycker mer sedlar, t ex Rubel.

Ett scenario där Ryssland trycker upp en massa pengar för att finansiera militären, varför gör inte ryssland det ?
Inflationen ökar, pengarna blir mindre värda och tillslut kostar en brödlimpa ett par miljoner rubel
Citera
2022-03-21, 11:28
  #95784
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zurfarn08
Fruktansvärt. Barbariskt. Alla som hänger på och försvarar detta land är delaktiga i de här grymheterna. Ukraina är inget civiliserat land.
Tror du ryssarna är populära Ukraina?
Var inte så naiv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in