Citat:
Ursprungligen postat av
Massmedia
Usch obehagligt. Bra att du varnade. "Huvudvärk kan komma plötsligt" var väl någon reklamslogan för ett antal år sedan. Det fick denna ryska soldat erfara.
Det är sådana här bilder som behöver spridas i Ryssland för att befolkningen där ska vakna och ta tag i Putin.
Problemet är att ryssar skiter i ryssar.
De funkar inte som blödiga västerlänningar.
De har backstabbat, massmördat, torterat, förföljt och spärrat in sina egna i 100 år. Rysslands självskadebeteende är tydligt än idag.
Om 1000 amerikaner dör i krig på en vecka, blir det folkstorm och jobbigt för presidenten. I Väst finns något som kallas människovärde och empati.
I Ryssland är det annorlunda och när Putin kallblodigt offrar unga ryssar, ingår han i en tradition. Hans föregångare gjorde likadant. Förlorade man 10 000, tryckte man in 10 000 till, utan att tveka.
Det är inte säkert att "sanningen om kriget" funkar som i Väst. Ryssarna är avtrubbade. Dessutom lever de i en diktatur. Hur fan ska sanningen komma fram?