Citat:
Ursprungligen postat av
Kalle81
Jag har räknat, och på¨ett år blir det 109500 om det dör 300 om dagen. Ingen oöverkomligt problem för Putin? Han har 200 000 därinne i Ukraina nu, och 1 miljon i reserver.
Bara han vet om hur stor förlusterna är, tex han får veta att det är 300 om dagen. Så kan han anpassa efter det och skicka in nya förband.
Problemet nu är att han får nog inte veta hur många som dör.
Jag skall räkna mer på det. Jag tror att Ryssland försöker skicka in reserver men man döljer det för det är ju inget "krig" man kan inte mobilisera.
Men var fan är elittrupperna? Det är ju elitofficerare som har dött och dom verkar helt värdelösa. Drar vi ned förlustsiffrorna till 200 per dygn är det nog mer realistiskt men ändå så höga siffror att Ryssland inte orkar med det.
Över 6000 döda per månad alltså och tänk på alla som inte dör utan blir krigsinvalider. Inget samhälle klarar detta. Till slut kommer även Putinisterna att sluta stödja vansinnet.