2022-03-20, 10:22
  #93877
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Men det är ju inte ASB. Meddelandet finns där som en varning för fake-konton. ASB finns på Telegram bara.

Jag ska under dagen försöka fiska lite i det. Men nu ska jag ut i solen!
Haha bara att se alla tweets ifrån denna att hon är prorysk.

Nice try.
Citera
2022-03-20, 10:23
  #93878
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Bybor? Bilder lär dyka upp på detta kontot:

https://twitter.com/nukesn_missiles/status/1505455083340849156?s=20&t=5XfpmxCEQ4KlFOjNhvIQew

Bild (OGRAFISK):

https://pbs.twimg.com/media/FOR2R_xXIAE1LgK?format=jpg&name=medium

Ytterligare ett proryskt icke-verifierat twitterkonto.
Då väntar jag nog helst underlag från officiella källor.

Ryska försvarsdepartementet är heller ej någon godkänd källa.
Citera
2022-03-20, 10:25
  #93879
Medlem
Termos99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitRus
Det är rätt. Men verkligheten är att det inte finns många självständiga stater i världen. Hur kan röstning anses rättvist om de flesta av väljarna inte är oberoende.
Vi pratar mer om Sverige här. Endast en fullständig dåre kan betrakta Sverige som ett självständigt land. Och självklart håller du med mig.

I den här tråden pratar vi om Rysslands invasion av Ukraina, vill du prata om Sveriges självständighet så ta det i en ny tråd.
Citera
2022-03-20, 10:25
  #93880
Medlem
Arnstads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Betongbaletten
Ja, och man slipper stå till svars för masslakt av egna fjuniga rekryter. Gissningsvis kommer narrativet bli att invasionen misslyckades på grund av att armén hade för många ruttna ägg som influerats av "västerländsk nazistpropaganda".
Lösningen blir en stor utrensning av dessa element i befolkningen. Mer makt till Putin och militären, mer "nödvändiga" begränsningar av utländsk media/internet. Ryssland måste befrias från den inhemska terrorismen som lett landet i fördärv!

Ja eller så är det precis tvärt om, vilket mycket tyder på. Ryssarna tar hem "segern", vad nu den betyder, sett till alla spillda människoliv på bägge sidor. Putin går till historieböckerna som den som vände Västs försök till försvagande av Rysslands intressesfär. Hit men inte längre och Ryssland vänder sig till Kina, Indien och i viss mån Afrika.

År 2022 blir för Västs dominans, vad år 476 är för Romarriket. Slutet helt enkelt - åtminstone början på det.
Citera
2022-03-20, 10:26
  #93881
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
Läs Disclaimer i artikeln.

In a conversation, which was being carried out between soldiers and intercepted by Belarusian media outlet NEXTA, a Russian, said, “They’ve been shooting at us for 14 days. We’re scared. We’re stealing food, breaking into houses. We’re killing civilians,” the US Sun reported.

“Russian officers shoot themselves in the legs to go home. There are corpses everywhere,” he continued.

Another soldier was also heard saying that his comrades are “looking for Ukrainian ammunition in order to shoot themselves in the legs and go to hospital.”

https://www.wionews.com/world/demoralised-russian-troops-shoot-selves-with-ukrainian-ammo-in-legs-to-avoid-fighting-say-reports-46 3966

Lyssnade på en rysskännare som menade att stödet för kriget i Ukraina bland ryssar är en generationsfråga. De yngre som är van med internet, tv-spel och sociala medier med mera ser att deras framtid i en modern värld nu går om intet. Putin talar om det usla Väst, men det är dit alla ryssar åker på semester och inte till Syrien.
Citera
2022-03-20, 10:27
  #93882
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Betongbaletten
Ja, och man slipper stå till svars för masslakt av egna fjuniga rekryter. Gissningsvis kommer narrativet bli att invasionen misslyckades på grund av att armén hade för många ruttna ägg som influerats av "västerländsk nazistpropaganda".
Lösningen blir en stor utrensning av dessa element i befolkningen. Mer makt till Putin och militären, mer "nödvändiga" begränsningar av utländsk media/internet. Ryssland måste befrias från den inhemska terrorismen som lett landet i fördärv!
Alla ynglingar som inte går med i Puttler Jugend är nazister och hamnar i Gulag. Alla som inte kan visa att de röstat på Puttler och hans junta, är nazister och hamnar i Gulag. Alla som inte kommenterar på sociala medier att Puttler är lång, stilig och ungdomlig, är nazister och hamnar i Gulag.
Citera
2022-03-20, 10:28
  #93883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Dock är den ryska fältsjukvården inte i nivå med västerländsk, så istället för hkpevakuering direkt eller i anslutning till slagfältet så blir det att skramla ambulans någon timme eller två till närmste förbandsplats och möjligen hkp därifrån.
Så antalet döda är antagligen högre procentuellt än vad vi är vana vid.

Du får komma ihåg att de ukrainska styrkorna är betydligtligt bättre utrustade än de irakiska var. De kan ju inte skicka helikoptrar, att hämta sårade direkt vid fronten, när de ukrainska styrkorna har moderna matpads.
Citera
2022-03-20, 10:32
  #93884
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Jag kan lägga till att Putin har gjort ett mycket sämre jobb än vad jag hade räknat med. Han har ju 20 års erfarenhet som Tsar och ändå har det gått dåligt hittills.

Det är alltid enklare börja långt nere. Då blir fallet inte långt om man misslyckas.
Det är enligt experter i tråden någon annans fel. Puttler är professionell ut i fingertopparna och dessutom spåkärring så allt har blivit exakt som han förutsatt och allt går precis som planerat, men det är nazist-läderbög-kommunist-turk-judar som orsakat allt.
Citera
2022-03-20, 10:33
  #93885
Medlem
Någon mer än jag som börjar tro Putin kommer nuka sin egna befolkning för att iscensätta en attack från väst/ukraina och legitimera kärnvapenkrig mot väst?
Citera
2022-03-20, 10:34
  #93886
Medlem
Q6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snauzzer
Ok..och alla dessa civila mål och bostäder är givetvis fulla med civila medans ukrainska soldater sitter skyddade i källare och skyddsrum.
Då förstår man att inga fölustsiffror på ukrainska soldater och militär finns.
Smart taktik.

Varför bombar ryssarna mål som är fulla med civila ?
Citera
2022-03-20, 10:34
  #93887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vitalejonet
Du får komma ihåg att de ukrainska styrkorna är betydligtligt bättre utrustade än de irakiska var. De kan ju inte skicka helikoptrar, att hämta sårade direkt vid fronten, när de ukrainska styrkorna har moderna matpads.

En bättre jämförelse är att där Koalitionen gjorde allting rätt i invasionen av irak de första 48h, så varj putins strategi att köra bägge näverna i röven och "skutta" in i ukraina.....

Att jmf ukraina med iraks arme och försvar ger inte vid handen att "ukraina är överlägsna", tvärtom snarare....
Citera
2022-03-20, 10:35
  #93888
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av klinkerhofen
ska bli intressant att se hur många flyktingar som återvänder från sverige när barnbidragen börjar komma in på kontot?

och med återvända menar jag att skriva sig i ukraina som utflyttad
Nej, nej, man skriver sig i Sverige lyfter svenska bidrag medan man bor i hemlandet, det är så massor av "flyktingar" redan gör.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in