Citat:
Ursprungligen postat av
RealTide
Detta är ju självklarheter.
Folk måste öppna ögonen för hur det ser ut i Ryssland och hur den diktaturen fungerar.
Man ger fattiga pensionärer och hjon en flaska vodka och lite mat så kommer de och hyllar putler och blir mätta den dan.
Precis som alla troll som skriver här.
Det sjuka är.
PUTIN FÖRSVANN MITT I TALET
Ett abrupt slut på Putins tv-sända tal har fått många att haja till. Direkt efter presidentens avslutande mening klippte sändningsproducenterna till ett liveband som uppträdde med patriotiska sånger.
Enligt SVT är orsaken att talet var förinspelat, vilket inte framgick tydligt av sändningen i rysk stats-tv.
– Direkt efter hans sista ord kom sångerna igen. Det är lite förvånande hur det slutar, men talet är en uppenbar mobilisering av patriotiska krafter, säger mångåriga Rysslandskorrespondenten Bert Sundström i SVT:s livesändning.
Enligt Sundström var talet extra viktigt med tanke på att de ryska trupperna inte rönt några större framgångar i Ukraina det senaste veckorna.
E
Källa.expressen.se