2022-03-18, 13:48
  #90373
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SpOeNdi
Alla länder som valt att handla olja i guld eller annan valuta än dollar här cowboysarna invaderat..

Världen vill inte ha dollar eller rubel.

Jusr nu vill stora delar av världen ha dollar.

Här har du ett skäl till varför US dollar är viktigast

https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Most_traded_currencies
Citera
2022-03-18, 13:48
  #90374
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lichking
Chechenier aka TikTok armén i sin eventuella första kontakt?

Aldrig sett de avlossat en kula innan denna video

https://www.reddit.com/r/CombatFootage/comments/th05hs/chechen_forces_fighting_in_mariupol_kadyrov/

Snart pannkakssmet!

Helt sjukt att de ser mycket mer motiverade och engagerade ut än Putins vanliga skit armé. Moral verkar de ju inte sakna
Citera
2022-03-18, 13:49
  #90375
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Berättar han hur det funkar?
Han beskriver Rysslands kleptokratiska system, där hela styrelseskicket bygger på att man som tjänsteman skall stjäla av systsmet, fast inte för mycket och inte av fel personer för då får man fängelse.
Citera
2022-03-18, 13:50
  #90376
Medlem
Det är ett konstigt krig.I morse kom 3 tanks det sköts mot dom..Plötsligt hoppar alla ur och vill ha hjälp.En av dom grät och bad att få ringa hem.
Citera
2022-03-18, 13:51
  #90377
Medlem
SpOeNdis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Jusr nu vill stora delar av världen ha dollar.

Här har du ett skäl till varför US dollar är viktigast

https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Most_traded_currencies

USA vill att världen handlar i dollar. Vilket är tydligt i din länk med, vill nån inte handla med dollar så blir det sanktioner.

Så enkelt är det
Citera
2022-03-18, 13:51
  #90378
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Att införa en no-fly zone är alltså inte galenskaper?

Det blir svårt att diskutera med en sådana som dig som inte ens förstår vad som står på spel. Vi kan börja med den uppkomna situationen. Tunga namn i USA bland militärer, politiker och analytiker har varnat för att den situation vi har idag riskerade att utveckla sig. Kissinger avrådde så sent som 2014 om att forcera en NATO-anslutning för Ukraina och Georgien. Nu kommer många att säga att det är Rysslands fel för att man attackera Ukraina. Så kan man väl se det men nu är är det inte ett bråk på lekplatsen det gäller utan realpolitik.

Och verkligheten är sådan att inge rysk president skulle gå med på vad som har hänt med Ukraina. Att Putin ens lät det gå så långt är faktiskt ett bra diskussionsämne.

För det första har Putin med sig det ryska folket i det här och för det andra räkna inte med att nästa president är lika balanserad.

Och sluta läs det som kremlologerna kommer med. Tankeläsning är fortfarande science fiction och det existerar inga sådana förmågor.

Ja du "Arbetet", ibland undrar jag om du tror på dig själv? Jag ska försöka förklara något grundläggande för dig:

Putin har under många år lite då och då uttryckt tankar om att det forna Sovjets sönderfall var en geopolitisk katastrof. Han själv är utbildad KGB-officer (=den "värdegrund" han fått med sig därifrån är väl lite skakig?). Just när hans karriär skulle börja på riktigt på 1990-talet rycktes mattan bort under hans fötter och såväl mur-jäveln som Sovjet föll. Allt han trott på gick upp i rök. Han lyckades ändå nå makttoppen i Ryssland och hålla sig kvar där. Han har de senaste åren understött "resningar" i delar av f d Sovjetländer för att "hjälpa ryssar" som bor där. Han konspirerar med diktatorer som Lukasjenko och Xi (=diskutabelt val av vänner). Folk som ifrågasatt honom har dött eller råkat ut för mystiska olyckshändelser. Eller fängslats. 2014 annekterade han olagligt Krim vilket fördömts internationellt. För några veckor sedan höll han ett tal i Duman där han framstod som sinnessjuk. Han sa då att Ukraina inte egentligen borde finnas som land utan att de hör ihop med Ryssland. Sen blåljög han för hela världen och lovade att han inte skulle anfalla Ukraina. Därefter anföll han Ukraina samtidigt som han hotade omvärlden med kärnvapen. Nu bombar han civila och höll i förrgår ett tal om att det ryska samhället ska "renas" från såna som inte är lojala. Han inför också censur och stränga straff för protester mot kriget.

Summa summarum: Putin är en diktator som vill återupprätta Storryssland/ Sovjet med sig själv som den store ledaren. Det hade inte spelat någon roll om NATO var avskaffat, Putin skulle ändå velat ha tillbaka Storryssland. Ett avskaffat NATO skulle dock gjort det enklare för honom. Med såna här personer kan man inte resonera. Ger man efter för dem utplånas man. Vi provade med Hitler och det ledde till ett flerårigt världskrig. Vi får nu hoppas att den massiva samling som sker mot Putin knäcker honom snarast möjligt så att välden blir en bättre och tryggare plats för alla.
Citera
2022-03-18, 13:52
  #90379
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeadsOn
blandar ihop svenska ockupanter o finlandssvenskar, som vanligt

Ockupanter? På vilket sätt då? Dessa städer är grundade av svenskar, inte av finnar, tav-ester eller karelare.
Citera
2022-03-18, 13:52
  #90380
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Han beskriver Rysslands kleptokratiska system, där hela styrelseskicket bygger på att man som tjänsteman skall stjäla av systsmet, fast inte för mycket och inte av fel personer för då får man fängelse.
Det var inte det jag fråga efter. Jag vill höra hur man kunnat få fram tekniker för tankeläsning.

Vet du något om det?
Citera
2022-03-18, 13:52
  #90381
Medlem
Betongbalettens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Nu när Ryssland tar över allt fler städer kan de städa ur ukrainska vapen ur de här lokalerna och öppna upp dem för barn och sjuka igen.

Ja, tänk så glada dom befriade barnen kommer att bli.
Tror du att dom kommer att möta dom ryska Befriarna med blommor och teckningar?
Citera
2022-03-18, 13:52
  #90382
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SpOeNdi
USA vill att världen handlar i dollar. Vilket är tydligt i din länk med, vill nån inte handla med dollar så blir det sanktioner.

Så enkelt är det

Kanske det är men fortfarande är dollarn viktigast.
Citera
2022-03-18, 13:52
  #90383
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Ryska döda soldater som ryssarna vägrar att ta hand om.

https://mobile.twitter.com/666_mancer/status/1504787891381284911

Att ryssarna inte plockar upp efter sig när dom skräpar ner.

Kanske skulle behöva lära sig konceptet "plocknick" eller åtminstone sortera biologiskt nedbrytbart avfall för solrosgödsel, brännbart och metallsopor.
__________________
Senast redigerad av sunnis 2022-03-18 kl. 13:55.
Citera
2022-03-18, 13:54
  #90384
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av moment42
tyvärr är detta sant ja,men också endast ännu ett bevis på hur genomrutten den ryska stridsapparaten fungerar.Desperation skapar handlingar utan tanke,men tiden tar inte slut när det beslutet av handlingen görs.Därav kommer naturligtvis priset att få betalas....oavsett hur mycket den som utförde handlingen försöker hitta en ursäkt för hans handling.Välkommen till ett nytt ryssland
Det är inte desperation från Rysslands sida utan från Zelskys sida, han tog sig vatten över huvudet och blev grundlurad av USA precis som EU blivit.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in