2022-03-16, 18:48
  #86557
Medlem
Thunderaces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Backan52
Apropå wannabe demokrati så är väl det mycket bättre än en diktatur som anfaller sina grannländer, och den här skådisen verkar ju ha väldigt många fler vänner än motparten.

Men det var inte ämnet eller hur?
Citera
2022-03-16, 18:48
  #86558
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av kakburk
Menar du att Ryssland började kriga utan krigsförklaring? För jävligt...men de har alltid varit lömska.


Ryssland landsatte en särskild operation i Ukraina i skifte att avväpna Ukraina som utgör ett hot mot grannländerna.
Citera
2022-03-16, 18:49
  #86559
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Varför skulle man stycka upp en självständig stat?
Så gott som hela världen godkänner Ukraina som självständigt, och framförallt får man se till vad Ukraina vuxit fram till efter Sovjets fall.
Det är bara Putin i sin paranoia som grisar med Ukraina.

Det finns inga som helst underlag att dela upp landet, och det blir även tydligt när man ser befolkningens motstånd mot den vidriga attackinvasionen som nu sker.

Zelensky behöver avgå och Ukraina behöver gå med på att vara demilitariserad för att Ryssarna ska backa.
Citera
2022-03-16, 18:49
  #86560
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LudwigVon
Det var inte jag som jämförde med Dresdenbombningsrna.

Offt: jag har intrycket att både britter och amerikaner undviker det ämnet. De brukar vara stolta över besättningarna som flög dessa ”självmordsuppdrag” men de nämner aldrig offren.
Jag har uppfattat att många britter och amerikaner (särskilt litet äldre) är stolta över mattbombandet av städer i Tyskland, men just det extrema exemplet Dresden undviker man helst. Sen finns der de riktiga stridisarna (eller chauvinisterna) som försvarar även Dresden - ofta personer som genuint hatar tyskar som nation sjuttiofem år efter kriget.
Citera
2022-03-16, 18:49
  #86561
Medlem
Ravatoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ertequsqurttalad
Ryssland krigar inte i Ukraina.

Det har du rätt i, det är snarare en demo för att visa hela världen hur fullständigt efterblivna och värdelösa man är.
Väldigt illa att man är tvungen att mörda en massa folk bara för det. Hade det inte varit enklare för lillputte att bara erkänt i direktsändning att han är världens mest misslyckade president genom alla tider och sedan skjutit sig själv?
Citera
2022-03-16, 18:50
  #86562
Medlem
RealTides avatar
EN sak är säker.
Oavsett hur det går med putlers krig kommer ryska tröll att utropa seger.
Seger för Eurasien! Länge leve storebror!
Citera
2022-03-16, 18:50
  #86563
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ertequsqurttalad
Ryssland landsatte en särskild operation i Ukraina i skifte att avväpna Ukraina som utgör ett hot mot grannländerna.

Då är det väl inget som förhindrar att vi sätter igång en särskild operation att avmilitarisera Ryssland? Viborg är svenskt. Kaliningrad är Tyskt.
Citera
2022-03-16, 18:50
  #86564
Medlem
Såhär beter sig den ryska bondehären

https://theync.com/march-7-military-targets-only-russian-heroes.htm
Citera
2022-03-16, 18:50
  #86565
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Och det bara sprutar ut värdelöst skithuspapper i era pengamaskiner Ta fram skottkärrorna!
Öppna börsen och sen kan vi snacka
Citera
2022-03-16, 18:51
  #86566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ertequsqurttalad
Ryssland landsatte en särskild operation i Ukraina i skifte att avväpna Ukraina som utgör ett hot mot grannländerna.

Vilka grannländer?
Citera
2022-03-16, 18:51
  #86567
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ertequsqurttalad
Ryssland krigar inte i Ukraina.

Operationen i Ukraina är sjösatt för att Ukraina ska avväpnas och på grund av Ukrainas ovilja har Ryssland tvingats att ta till militära medel. Utan att ingå i krig mot Ukraina.
Du ljuger!
Citera
2022-03-16, 18:51
  #86568
Medlem
BroderDonuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BigBusiness
1. Det gick inte till så. Du pepprar med puttlerpropaganda som ingen tror på.

2. Även omdet gick till så, så funkar inte folkrätten så.

Fortfarande ligger dessa områden alltså i Ukraina. Fortfarande bara ett land som attackerat ett annat land.

Det vet du såklart. Obegripligt varför du tycker tusentals ryssar ska dö en ohyggligt plågsam död för att få mörda civila långt från mamma.
Tycker du att områden i Jugoslavien hade rätt att bryta sig fria? Och om så är fallet, har inte områden i Ukraina också rätt att bryta sig fria?

Om vi hade fostrat en världsordning där vi respekterade internationella avtal före stormakternas realpolitiska mål och värnade om länders suveränitet så hade du haft ett starkare argument, men nu lever vi inte i den världen. Tyvärr har Sverige urholkat både vår neutralitetspolitik och vår trovärdighet när det kommer till internationell rätt efter att det kalla kriget tog slut.

Jag hoppas att Sverige återgår till den neutralitetspolitik samt att arbeta igen för fred och stabilitet i världen, vilket historiskt har tjänat oss väl och även bidrog något för att göra världen bättre.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in