2022-03-16, 18:29
  #86473
Medlem
TunderTarFyrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
Putin KAN inte få oss säga NEJ till en NATO ansökan eller Finland så enkelt är det, För båda länderna har expressfilen om ansökan kommer in då kommer dels flottan från US skydda oss från angrepp samt i Finland!

Vad Putin gör är en sak och om han gör ngt så kommer det bita i arslet på han och han vet om det fullt och fast, Ukraina är en helt annan femma då det infogat i Sovjetunionen innan länder bröt sig loss det är dem han är mer rädd om än ngr andra!
Nato säger nej till ansökande länder som är i väpnad konflikt, så skickar Putin missiler på Sverige och Finland tvingas NATO avslå ansökan.
Citera
2022-03-16, 18:29
  #86474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
På vilket sätt är det oroande? Det var ingen inbördes rangordning som var poängen med mitt inlägg. Det är för övrigt Ryssjävelns invasion av Ukraina vi diskuterar och inte Dresden.
Eftersom ett av den store ledarens angivna skäl till fredsoperationen är "avnazifiering" så finns det mer än goda skäl att hämta paralleller från WW2 stundvis, speciellt då Ukrainas militär är infekterad med politiskt motiverade nazister.
Tycker du inte?
Citera
2022-03-16, 18:30
  #86475
Medlem
Adiaphorouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ertequsqurttalad
Ryssland har inte attackerat Ukraina.

Utan Rysslands insats i Ukraina är en särskild operation där syftet är att avväpna Ukraina så att Ukraina inte utgör hot mot grannländerna.

Att USA skickar mer vapen visar vem som vill att Europa ska brinna.

Förhoppningsvis brinner USA innan.
Kan du lägga ner skitsnacket! Det är ingen som tror på Putins dåliga ursäkt för att invadera Ukraina.

Putin har vanföreställningar, han är sjuk.

Ryssland attackerar Ukraina, det är ett faktum.
Citera
2022-03-16, 18:30
  #86476
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NukeTheWhales
Är du född igår?

Ryssland har "massivt arsenal" av SKROT.
Skrot som knappt fungerar.

Det som fungerar har dom satt in i Ukraina.
Och av det som fungerat och satts in i Ukraina har mängder slutat fungera - av sig självt!
Och ytterligare mängder har slutat fungera av Ukrainska trupper med Bayraktar och NLAW.

Ryssland har supervapen.

Russia's Military Power 2021
https://www.youtube.com/watch?v=Dcc-3brROQI
Citera
2022-03-16, 18:30
  #86477
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ertequsqurttalad
Ryssland har inte attackerat Ukraina.

Utan Rysslands insats i Ukraina är en särskild operation där syftet är att avväpna Ukraina så att Ukraina inte utgör hot mot grannländerna.

Att USA skickar mer vapen visar vilken part som vill att Europa ska brinna.

Men förhoppningsvis hinner USA brinna innan.

Oj, det här var ett nytt narrativ från mytoman-Ryssland! Vilka grannländer hotar Ukraina? Polen?
Kom gärna med källhänvisning på de länder som Ukraina hotat.
Citera
2022-03-16, 18:30
  #86478
Medlem
NukeTheWhaless avatar
Hundreds of civilians were inside bombed theatre, Mariupol official says

More now from the besieged port city of Mariupol – the city's deputy mayor has told the BBC that Russian forces have bombed a theatre where hundreds of civilians were sheltering.

Serhiy Orlov said between 1,000 and 1,200 people were in the building. The number of casualties was still unknown, he said.

Mariupol has been encircled by Russian forces, and an estimated 300,000 are trapped with no running water, electricity or gas. Food and medical supplies are running low, and Russia has not allowed the delivery of humanitarian aid.
https://www.bbc.com/news/live/world-europe-60746557

Russian forces bombed Mariupol theatre where hundreds were sheltering - local officials

Russian forces bombed a theatre where civilians were sheltering in the encircled Ukrainian port city of Mariupol, the city council said.
The plane dropped a bomb on a building where hundreds of peaceful Mariupol residents were hiding.
Sergei Orlov, Mariupol’s deputy mayor, told the BBC that between 1,000 and 1,200 people were there.
https://www.theguardian.com/world/live/2022/mar/16/ukraine-russia-war-latest-zelenskiy-says-peace-talks-are-more-realistic-three-eu-leaders-vow-support -on-kyiv-visit-live
Citera
2022-03-16, 18:30
  #86479
Medlem
SilentVictorys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ertequsqurttalad
Ingen fara. Ryssland kommer att komma segrande ur detta.
Är det en seger att vara ovälkommen i stort sett vart som?
Är det en seger att låta sin befolkning leva i fattigdom och dekadens?
Är det en seger att bli utesluten i varenda sammanhang?

Ok, dom vinner kriget i Ukraina. Men till vilket pris?
Du tror väl inte att resten av världen kommer säga "Jaha, Ryssland vann. Nu välkomnar vi dem med öppna armar"?
Citera
2022-03-16, 18:30
  #86480
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SilentVictory
A men lägg av..
Tror du på detta själv? Vilka tröttsamma lögner.

Kan man alltid skylla på "särskild operation" när man inavderar ett land?

Ryssland har inte förklarat krig och därmed är det ingen invasion i Ukraina.

Utan en särskild operation som pågår och som syftar att avväpna Ukraina.
Citera
2022-03-16, 18:31
  #86481
Medlem
TonyBlundettos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AntiMedelklassen
Skurkstat för att man inte vill främja HBQT, ha dollar som reservvaluta?

HBQT? vad snackar du om?
Det var väl förövrigt du som skrev det bögigaste inlägget på Flashback någonsin här om dagen när du la upp bilder på tjetjener och skrev att du fick gåshud och att dom va så biffiga hahaha

Förövrigt så är det väl Ryssland som står för mångfald: mongoler, syrier, kineser och afrikaner - hand i hand.
Citera
2022-03-16, 18:31
  #86482
Medlem
Sgt.Blands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kedoslav
Om Ukrainarna som kunde med dom medel dom hade innan dom får de här slå ut så mycket ryska tanks och flygplan. Bara tänk va dom kan göra med detta 👍🇺🇦

Rysslands militär är överskattad och detta är Putins regimens fall.



https://mobile.twitter.com/jseldin/status/1504143331307180037
Snälla låt det vara sant att USA skickar Reaper till UAF. Ojoj, snart får Röda Armén kanske smaka på lite Hellfire också.
Citera
2022-03-16, 18:32
  #86483
Medlem
DjPuttes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TunderTarFyr
Nato säger nej till ansökande länder som är i väpnad konflikt, så skickar Putin missiler på Sverige och Finland tvingas NATO avslå ansökan.
Nej fatta det nu dem kan KRING gå det beroende på vilket land det är, Sverige & Finland har redan visst samarbete med NATO så det där är inget problem bli medlem!
Citera
2022-03-16, 18:32
  #86484
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FFL96
Putler ångrar nog att han invaderade Ukraina och skapade ett krig han inte kan vinna. Vilken klåpare.

Det är en exceptionellt konstig invasion.
Det förstår alla utom Putin-fetishisterna.

Ingen samordning, ingen logik, ingen finess.
Ryssland är redan förnedrat, efter 3 veckor.

Man borde ha åstadkommit mycket mer.
Och man borde ha förlorat färre gubbar, färre tanks och färre flygplan.

Har man ens kommit till centrala Kiev än?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in