Citat:
Ursprungligen postat av
Flaskpost2
Donbass accepterade inte att extremister från Kiev diskriminerade dem. Har inte dina "kontakter" berättat det för dig? Därefter började problemen. Man måste respektera minoriteter. Man kan inte förbjuda dem prata sitt modersmål. Att Ryssland skickat militär för att stötta separatisterna fast de aldrig erkänt det, är också känt. Jag har aldrig trott på Rysslands skitsnack om att de inte stöttat Donbass militärt. Du däremot tror på allt som kommer från väst MSM apropå källkritik.
Självklart stöttade USA extremisterna. De var ju amerikanska politiker där och delade ut bröd. Hört talas om Viktoria Nuland? Deras tanke var från början att komma till det läge vi har idag. USA bär huvudansvaret här. Se ett nyligen postat inlägg från mig om anledningen.
Intressant beskrivning av dig, läs på lite. Din version stöds knappas av några oberoende dvs. Inte Ryssk media.
Att det fanns krafter som påverkade opinionen stödda av USA m.fl är det ingen som motsagt.
Däremot var den utlösande faktorn till den Rysska anekteringen som utlöstes av en omröstning som inte gått deras väg.
Att Ryssland påstår att rysktalande minoriteter förföljs är väl allmänt känt och gör att så många Ryska minoriteter är rädda för att bli "Räddade av Ryssland).
Säkert också orsaken till att mina kontakter flydde från Donessk till Kiev 2014.(Etniska Ryssar)
Lille vän läs på lite och inse att Rysk media inte är 100% pålitlig.