Citat:
Ursprungligen postat av
bottenpaflaskan
Det där var väl en jävla jämförelse??
I stort sett spelar det ju ingen roll vad Ukrainarna skulle rösta på om det i slutändan ändå är Kreml som bestämmer..
Jag tycker det var en bra jämförelse.
Och i stort sett spelar det ju heller ingen roll vad skåningarna röstar på om det i slutändan ändå är Stockholm/Rosenbad som bestämmer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Saruman
Ryssland är inte en demokrati och Ukrainska väljare kan inte styra sin politik om de tillhör Ryssland. I Ryssland är det Putler som bestämmer oavsett vad väljarna vill.
Det viktiga är inte om ett land är en demokrati eller inte. Det viktiga är hur mycket landets ledare bryr sig om att göra det som är bäst för folket. Och eftersom Ryssland under väldigt lång tid har varit ett socialistiskt land, så tror jag att Rysslands ledare bryr sig väldigt mycket om att göra det som är bäst för folket, för hela meningen med socialism är ju att göra det som är bäst för folket. Och det gäller förstås även folket i Ukraina om de skulle tillhöra Ryssland.
Och hur mycket kan Sveriges väljare egentligen styra Sveriges politik?
Och hur mycket bryr sig Sveriges ledare om att göra det som är bäst för folket?